Twoja opinia    Archiwum
 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 10 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
  Letnie wędrówki tu i ówdzie...  

Na wstępie pragnę jeszcze raz zachęcić wszystkich podróżników i "wędkarzo-podróżników" do podzielenia się z innymi swoimi wrażeniami z dalekich (a także tych bliższych) podróży.

W ostatnim czasie miałem okazję przebywać w pobliżu pewnej małej rzeczki położonej na terenach obecnej Bośni i Hercegowiny - Trebižat (nazwę rzeki napisałem w jej chorwackim brzmieniu).
Gdy ją ujrzałem pierwszy raz, urzekła mnie czystość i przejrzystoś jej wody oraz... rozmiar tamtejszych ryb (były to prawdopodobnie płocie lub jelce Turskiego - Leuciscus turskyi - piszę "prawdopodobnie", gdyż mimo znalezienia kilku stanowisk wędkarskich, nie spotkałem tam żadnego wędkarza z okazami w siatce i nie mogłem przyjrzeć im się dokładnie z bliska).

Ale, ale zacznijmy od początku...
Spojrzenie z daleka...

 powiększenie (×2,5)

Nad Trebižat trafiłem wraz z grupą przyjaciół i znajomych. Pragneliśmy znaleźć się nad wodą, troszkę popływać - po prostu odpocząć (temperatura w cieniu dochodziła czasami do 37-38 C°).
Po wyjściu z autokaru i krótkim spacerze, oczom naszym ukazały się niewielkie (20-25 m), ale za to przecudne wodospady... Żadne, nawet najwspanialsze zdjęcie nie jest w stanie oddać uroku tego miejsa.

... z bliska ...

 powiększenie (×2,5)

W czerwcu woda jest już dostatecznie ciepła aby się popluskać a jednocześnie nie dotarła tu jeszcze ogromna nawałnica turystów (przełom lipca i sierpnia jest straszny - za duży tłok).

... zupełnie blisko.

 powiększenie (×2,5)

"Wodospady" - to może zbyt górnolotne określenie. Tak naprawdę było to kilkadziesiąt wąskich cieków spływających po soczyście zielonych trawach i spadających do głębokich skalnych wyżłobień.
Bezpośrednio pod wodospadami (umówmy się, że tak je będę nazywał) stworzyło się małe jeziorko o szerokości 40-50 m i długości 70-80 m, a woda ma głębokość od 1 do 5 metrów (najgłębiej jest pod samym spadem wody a najpłycej ok. 60-70 m od spadu wody).
tuż za wodospadami

 powiększenie (×2,5)

Dalej rzeka nieco się uspakaja i odrobinę pogłębia, do ok 2-3 m. W bardzo czystej i przeźroczystej wodzie widać majestatycznie poruszające się płocie i jelce. Głębiej, w okolicach dna widać skradające się okonie. Tak, to były bez wątpienia okonie, a nie okonki. Nierzadko ich długość przekraczała 25 cm.
Patrząc na nie z góry, z brzegu, bardzo żałowałem, że nie posiadałem kamery do zdjęć podwodnych, lub chociaż dobrego filra polaryzacyjnego do mojego aparatu.
przełom tuż, tuż...

 powiększenie (×2,5)

Dno rzeki było dość nietypowe, z wieloma podwodnymi "wąwozami" i grotami, w których bez wątpienia swe kryjówki miały inne drapieżniki (niestety nie udało mi się ich wypatrzeć).

Czasami na rzece można było spotkać małe przewężenia i "przełomiki", za którymi woda jest wzburzona, spieniona i mocno natleniona.
...i już za przełomem

 powiększenie (×2,5)

To zapewne kolejne dobre stanowisko dla drapieżników, być może pstrągów potokowych, pstrągów śródziemnomorskich lub łososi adriatyckich (rzeka Trebižat jest dopływem Neretwy)

Moja mała "wyprawka" miała charakter czysto turystyczny, jednakże postanowiłem ją opisać, ze względu na niewątpliwe walory estetyczne tamtejszej okolicy. Każdy kto choć raz spojrzy w przezroczystą głębię tamtej rzeczki, niewątpliwie zapragnie, aby wszystkie, nie tylko nasze rodzime rzeczki, miały tyle piękna i uroku.

Wszyskich, którzy chcieli by posiadać powyższe (a także kilka innych) zdjęcia w formacie 1024×768, 800×600 bądź 640×480, pragnę poinformować, że są one dostępne dla członków listy mailingowej na stronie BONUS

Jeżeli chcesz dopisać się do listy wybierz adres: main.php#mailing

 
 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski