Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Brak polskiej nazwy
Chondrostoma phoxinus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Chondrostoma phoxinus

Budowa zewnętrzna: Ciało długie, bocznie słabo ścieśnione, o bardzo krótkim, niewiele wysuniętym, tępym pysku. Otwór gębowy dolny z cienkimi ostrymi (kanciastymi) wargami. Łuski małe, 88-90 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 11 promieniami, a odbytowa z 10-11. Zęby gardłowe jednorzędowe, 6-6. Grzbiet ciemny, brązowawy do czerwonawego, z zielononiebieskim, metalicznym połyskiem. Boki jaśniejsze, srebrzyście lśniące, niebieskawofioletowe. Strona brzuszna biaława do lekko czerwonawej. Płetwy grzbietowa i ogonowa od ciemnoszarych do ciemnobrązowych. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowa żółtawe do jasnoczerwonych. Długość 10 do 12 cm, maksymalnie 15 cm.

Chondrostoma phoxinus - Brak polskiej nazwy
Rycina gatunku Chondrostoma phoxinus


Występowanie: W wartkich potokach i rzekach d. południowo-zachodniej Jugosławii (Sinj w Dalmacji i Livno w Bośni). W południowo-zachodniej Bośni występuje podgatunek Chondrostoma phoxinus reiseri.

Tryb życia: Towarzyski, osiągający małe rozmiary gatunek, występujący w miejscach o szczególnie silnym prądzie i kamienistym dnie. Zachowania tarłowe tej ryby nie są znane.

Odżywianie: Żyjące w porastających kamienie glonach drobne zwierzęta bezkręgowe (larwy chruścików, jętek, ochotkowatych), chrząszcze wodne, małe mięczaki (ślimaki, małe małże), później coraz większą część pokarmu stanowią rośliny (np.: glony nitkowate).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski