Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Kiełb kaukaski
Gobio ciscaucasicus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Gobio ciscaucasicus

Budowa zewnętrzna: Krewny kiełbia długowąsego, należący - podobnie jak on - do podrodzaju Rheogobio. Również tak jak on ma cienki, długi trzon ogonowy, jednak głowa jego jest wyższa, przód ciała bardziej krępy. Oczy małe, ich średnica jest dwa razy mniejsza od ich rozstawu. W kącikach otworu gębowego na górnej szczęce długie, pojedyncze wąsy, które odchylone do tyłu sięgają wieczka skrzelowego. Łuski duże, 42-46 wzdłuż linii bocznej; cztery rzędy między linią boczną a nasadą płetwy brzusznej. W płetwie grzbietowej 10, w odbytowej zaś 7 do 8 promieni. Zęby gardłowe dwurzędowe, (2)3.5-5.3(2). Grzbiet ciemny, od brązowoszarego do brązowawego z zielonkawym, metalicznym połyskiem. Boki jaśniejsze, bez plam. Strona brzuszna biaława. Linia boczna biegnie w jasnej, wąskiej, ciągnącej się wzdłuż ciała smudze. Na płetwach grzbietowej i ogonowej rzędy ciemnych plam. Długość 11-15 cm.

Gobio ciscaucasicus - Kiełb kaukaski
Rycina gatunku Gobio ciscaucasicus


Występowanie: W szybko płynących, zasobnych w tlen wodach południowo-zachodniej Rosji, na obszarze północnego Kaukazu (Ciskaukazja) oraz w zlewiskach mórz: Czarnego, Azowskiego i Kaspijskiego (Kubań, Karna, Sulak, Samur, szczególnie liczny w Tereku).

Tryb życia: Towarzyska, przydenna ryba żyjąca w płytkiej strefie silnego nurtu rzek i potoków o żwirowym podłożu. Tarło zaczyna się na przełomie maja i czerwca. O zachowaniach tarłowych nic nie wiadomo.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne żyjące pomiędzy kamieniami dna (robaki, skorupiaki, larwy owadów), między innymi również ikra ryb. W niewielkiej ilości także pokarm roślinny.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski