Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Brak polskiej nazwy
Barbus capito
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Barbus capito

Budowa zewnętrzna: Ciało wyciągnięte, smukłe, słabo wygrzbiecone, o prawie prostej linii brzucha. Czoło płaskie, szerokie. Pysk ryjkowato wydłużony i bardzo spiczasty. Otwór gębowy dolny, otoczony mięsistymi wargami; na górnej cztery wąsiki. Te z przedniej pary odchylone do tyłu, nie sięgają przedniej krawędzi oka. Łuski średniej wielkości, 58-64 wzdłuż linii bocznej. płetwa grzbietowa z 11-12 promieniami. Pierwszy promień jest najdłuższy, pogrubiony i na tylnej krawędzi piłkowany (u młodych ryb zawsze). W płetwie odbytowej 8 promieni. Płetwa ogonowa rozwidlona. Zęby gardłowe trój rzędowe, 5.3.2-2.3.5. Grzbiet szarobrązowy, do ciemnobrązowego. Boki jaśniejsze, lśniące żółtawosrebrzyście. Brzuch biały. Ostra linia, oddzielająca część grzbietową od brzusznej. stała się przyczyną powstania nazwy "bulat-mai". Długość 60-90 cm, maksymalnie 105 cm.

Barbus capito - Brak polskiej nazwy
Rycina gatunku Barbus capito


Występowanie: W dolnym i środkowym biegu rzek uchodzących do Morza Kaspijskiego (Kura, Araks, Lenkoranka, Samar, Rubas-chai, Kayakentr, Terek, Sunsha). Blisko spokrewniony z tą rybą jest podgatunek z Jeziora Aralskiego (Barbus capito conocephalus), o nie wyjaśnionej do końca systematycznej przynależności. W Hiszpanii występują jej geograficzne rasy: Barbus capito graellsi i Barbus capito haasi (dorzecze rzeki Ebro) oraz Barbus capito bocagai (Jezioro Albufer).

Tryb życia: Żyjąca w pobliżu dna stadna ryba, tworząca zarówno formy wędrowne, jak i osiadłe, słodkowodne. Ikra składana jest (maj do czerwca) na leżących w nurcie piaszczystych lub żwirowatych ławach; rzadziej między roślinami.

Odżywianie: Zwierzęta bezkręgowe, drobne ryby oraz rośliny.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski