Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Brzana albańska
Barbus albanicus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Barbus albanicus

Budowa zewnętrzna: Ciało smukłe, o prawie prostej linii brzucha i wypukłej linii grzbietu (wyraźne zwłaszcza u ryb starszych). Pysk krótki, zaokrąglony. Otwór gębowy dolny, otoczony mięsistymi wargami. Cztery krótkie wąsiki, z których pierwsza para nie sięga do oka. Łuski średniej wielkości, 49-52 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 12 promieniami. Pierwszy jest najdłuższy, nieco zgrubiały w dolnej części, na tylnej krawędzi lekko piłkowany. W płetwie odbytowej 8 promieni. Płetwa ogonowa rozwidlona. Zęby gardłowe trójrzędowe, 5.3.2-2.3.(4)5. Grzbiet brązowoszary, do ciemnobrązowego. Boki jaśniejsze, żółtawo połyskujące. Strona brzuszna biała. Na bokach nieregularnie rozrzucone małe, ciemnobrązowe plamy. Płetwy ciemnoszare. Piersiowe i odbytowa lekko żółtawe do czerwonawych. Długość 30-40 cm, maksymalnie 45 cm.

Barbus albanicus - Brzana albańska
Rycina gatunku Barbus albanicus


Występowanie: Jezioro Janina (południowa Albania). Blisko spokrewnioną rasą, nie mającą na bokach ciała plam, jest brzana grecka (określana uprzednio jako odrębny gatunek Barbus grecus, żyjąca na obszarze Aspropotamosu (północna Grecja). Obydwie brzany, tak albańska jak i grecka, są obecnie określane przez różnych autorów jako podgatunek ( Barbus capito albanicus) gatunku Barbus capito.

Tryb życia: Towarzyska, przydenna ryba, o dotychczas słabo poznanej biologii. Tarło od maja do czerwca. W tym okresie na czole samców pojawia się perełkowata, ułożona rzędami, tarłowa wysypka.

Odżywianie: Małe zwierzęta bezkręgowe; zwłaszcza larwy owadów, wodne owady i mięczaki. W młodości odżywia się również roślinami.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski