Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Brzana aralska
Barbus brachycephalus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Barbus brachycephalus

Budowa zewnętrzna: Ciało o prawie prostej linii brzucha i wyraźnie zarysowanym, wypukłym karku (przede wszystkim u dorosłych osobników). Pysk spiczasty, otwór gębowy dolny, z mięsistymi wargami. Na górnej 4 równej długości wąsy, z których przednie sięgają poza początek oka. Łuski małe, 67 do 76 (najczęściej 70-71) wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 10-11 promieni. Jej nasada wysunięta daleko ku przodowi. Najdłuższy promień słabo pogrubiony i tylko w dolnej części tylnej krawędzi lekko piłkowany. Płetwa odbytowa z 8 promieniami. Wszystkie płetwy uderzająco krótkie i wąskie. Zęby gardłowe trzyrzędowe, 5.3.2-2.3.5. Grzbiet i boki do linii grzbietowej ciemne, brązowoszare. Strona brzuszna jasna, srebrzyście ubarwiona. U nasady łusek ciemnozielona plamka. Wszystkie płetwy szare; jedynie odbytowa lekko żółtawa. Długość 80-100 cm, maksymalnie 120 cm (samice).

Barbus brachycephalus - Brzana aralska
Rycina gatunku Barbus brachycephalus


Występowanie: W słonawych wodach Jeziora Aralskiego oraz w dolnym biegu jego dopływów: Amu-darii i Syr-darii. Podgatunkiem jej jest żyjąca w Morzu Kaspijskim brzana kaspijska* (Barbus brachyceplalus caspius), podejmująca z niego wędrówkę tarłową do dolnego biegu dopływów (Wołga, Ural, Tcrek i inne).

Tryb życia: Anadromiczna ryba wędrowna, wstępująca w okresie tarła (kwiecień do lipca) małymi stadami z wód słonawych do dolnego biegu dopływów. Kleista ikra (do 1 259000) składana jest na żwirowych i piaszczystych ławach w płytkim prądzie wody.

Odżywianie: W Jeziorze Aralskim pokarm jej stanowią głównie małe mięczaki (ślimaki i małże), choć zjada także inne zwierzęta denne (robaki, skorupiaki, larwy owadów).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski