Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Brzana iberyjska
Barbus comiza
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Barbus comiza

Budowa zewnętrzna: Ciało umiarkowanie wyciągnięte, o prawie prostej linii brzucha i wypukłym profilu karku. Głowa niska, szeroka, grzbietobrzusznie spłaszczona. Pysk płaski, szeroki. Otwór gębowy dolny, otoczony cienkimi wargami. Cztery cienkie, krótkie wąsiki; przednie nie sięgają do oka. Łuski duże, 49-51 wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 11-12 promieni. Największy jest silnie pogrubiony, z piłkowaną tylną krawędzią. Płetwa odbytowa z 8 promieniami. Płetwa ogonowa wcięta. Zęby trójrzędowe 5.3.2-2.3.5. Ubarwienie, zależnie od miejsca przebywania, bardzo zmienne. Grzbiet ciemny, zielonobrązowy do zielonoszarego. Boki jaśniejsze, srebrzyście lśniące. Brzuch białawy. Długość 20-30 cm, maksymalnie do 35 cm.

Barbus comiza - Brzana iberyjska
Rycina gatunku Barbus comiza


Występowanie: W szybko płynących wodach południowo-zachodniej i południowej części Półwyspu Iberyjskiego. Występuje wyłącznie w dorzeczach Tajo, Jaramy, Guadiany i Gwadalkiwiru.

Tryb życia: Żyjąca w pobliżu dna stadna ryba, zamieszkująca rzeki o wartkim prądzie i piaszczystym lub żwirowym podłożu. Tarło od kwietnia do czerwca, w zależności od temperatury wody. Ikra składana jest na żwirowych ławach w płytkich, prądowych warstwach wody. O rozwoju ikry i wylęgu dotychczas niewiele wiadomo.

Odżywianie: Pokarm jej stanowią głównie małe zwierzęta denne (robaki, żyjące na dnie skorupiaki, drobne mięczaki) oraz ikra ryb (zwłaszcza w młodszym okresie życia) i części roślin.

Uwagi: Uważa się, że ten występujący najdalej na południu Półwyspu Iberyjskiego gatunek brzany ma afrykański rodowód.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski