Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Szemaja
Chalcalburnus chalcoides
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Chalcalburnus chalcoides

Budowa zewnętrzna: Ciało smukłe, wyciągnięte, bocznie ścieśnione. Pomiędzy płetwami piersiowymi a odbytową występuje na brzuchu wyraźny kil, który jedynie w swej tylnej części nie jest pokryty łuskami. Otwór gębowy górny, szczęka dolna wyraźnie pogrubiona i wysunięta ku przodowi. Łuski małe, 57-70 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 11, odbytowa zaś z 20-24 promieniami. Zęby gardłowe dwurzędowe, 2.-5.2. Grzbiet bardzo ciemny, od zielononiebieskiego do zielonoczarnego, metalicznie połyskujący. Boki jaśniejsze, srebrzyście ubarwione. Brzuch białawy. Płetwy grzbietowa i ogonowa ciemnoszare. Długość 15 do 30 cm, maksymalnie 40 cm.

Chalcalburnus chalcoides - Szemaja
Rycina gatunku Chalcalburnus chalcoides


Występowanie: W strefie otwartej wody Morza Kaspijskiego oraz w wodach słonawych. Na tarło wstępuje do Kury i Tereku, rzadziej do Wołgi i Uralu. Znanych jest jej siedem podgatunków: Chalcalburnus chalcoides derjugini (dopływy Morza Czarnego od Krymu do Batumi), Chalcalburnus chalcoides macedonicus (jezioro Volvi w Macedonii), Chalcalburnus chalcoides mandrensis (jezioro Mandra koło Burgas w Bułgarii), Chalcalburnus chalcoides mento Chalcalburnus chalcoides mentoides (rzeka Salgir na Krymie), Chalcalburnus chalcoides schischkovi (rzeki Rezova i Veleka we wschodniej Bułgarii).

Tryb życia: Forma wyjściowa jest rybą wędrowną, żyjącą w morskich i słonawych wodach, skąd często w ogromnych stadach - wstępuje na tarło do rzek. Wędrówka tarłowa rozpoczyna się już we wrześniu. Tarło od maja do lipca. Ikra (15000-23000) składana jest w płytkich, żwirowych lub piaszczystych miejscach rzeki.

Odżywianie: Zwierzęta planktonowe, larwy owadów, małe zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski