Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Szemaja bawarska
Chalcalburnus chalcoides mento
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Chalcalburnus chalcoides mento

Budowa zewnętrzna: Ciało smukłe, wyciągnięte, ścieśnione w płaszczyznach bocznych. Otwór gębowy górny, dolna szczęka zgrubiała, wysunięta do przodu. Łuski małe, 60-67 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa ma 9-11 promieni, odbytowa zaś 17-20 i jest od grzbietowej wyraźnie dłuższa. Płetwa odbytowa rozpoczyna się (przeciwnie niż u uklei) za tylną krawędzią płetwy grzbietowej. Zęby gardłowe dwurzędowe, 2.5 do 5.2. Grzbiet zielonoczarny o stalowoniebieskim połysku. Boki jaśniejsze, srebrzyście lśniące; brzuch białawy. Płetwy grzbietowa i ogonowa z czarniawym nalotem. Długość 15 do 25 cm, maksymalnie 35 cm.

Chalcalburnus chalcoides mento - Szemaja bawarska
Rycina gatunku Chalcalburnus chalcoides mento


Występowanie: W słodkich wodach jezior i rzek dorzecza Dunaju oraz w północnych dopływach Morza Czarnego (Dniestr, Boh, Dniepr) i Morza Azowskiego (Don, Kubań). Kiedyś liczne populacje tej ryby żyły w bawarskich jeziorach: Starnberg, Ammer i Chiem, stanowiąc przedmiot gospodarczych połowów. Właśnie z tych jezior pochodzą ryby opisane po raz pierwszy przez L. Agassiza w 1832 roku jako Aspius mento.

Tryb życia: Stadna ryba przejrzystych, zasobnych w tlen wód. Tarło - maj do czerwca. W tym okresie na głowie i grzbiecie samców pojawia się wysypka tarłowa. Tartaki ciągną dużymi stadami w górę rzek. Osobniki żyjące w jeziorach trą się w jego płytkich, piaszczystych i żwirowych miejscach, lub też w odpływających i dopływających rzekach. Liczba składanych przez samicę jaj wynosi od 15000 do 23 000 sztuk.

Odżywianie: Zwierzęta planktonowe, larwy owadów oraz dorosłe owady wpadające z powietrza do wody, rzadziej zwierzęta denne.

Uwagi: Na wschodnim obszarze występowania znaczenie gospodarcze ma wędrowna forma tej ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski