Poczta        opinia    drukuj     Paragraf     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Parposz
Alosa fallax
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Alosa fallax

Budowa zewnętrzna: Ciało śledziokształtne pokryte kolistymi łuskami (60-65 w rzędzie wzdłuż ciała). Krótka płetwa grzbietowa, brak linii bocznej. Wieczko skrzelowe promieniście prążkowane. Szczęka górna wycięta w połowie długości, szczęka dolna sięga do tylnej krawędzi oka. Brak zębów na lemieszu (vomer); 35-45 skostniałych, skrzelowych wyrostków filtracyjnych, które nie są tak gęsto osadzone jak u alozy. Górna strona ciała w kolorze od niebieskawo-zielonego do brązowego. Boki i brzuch srebrzyście białe, ze złotawym połyskiem. Przy górnej krawędzi szczeliny skrzelowej znajduje się duża czarna plama, za nią 4-8 plam mniejszych. Szczęka dolna i gardło różowe. Parposze w wieku 6-7 lat osiągają długość 35-40 cm. Długość maksymalna wynosi około 55 cm (ciężar do 2 kg).

Alosa fallax - Parposz
Rycina gatunku Alosa fallax


Występowanie: Przybrzeżne wody północnego Atlantyku od Gibraltaru do fiordu Oslo i wybrzeży w pobliżu Bergen, kanał La Manche, Morze Północne, Bałtyk (do Zatoki Fińskiej). Znane są trzy podgatunki: Alosa fallax killarnensis (Killarney w Irlandii), Alosa fallax lacustris (stacjonarna, słodkowodna forma występująca w jeziorach: Maggiore, Lugano, Comer, Iseo i Garda), Alosa fallax nilotica (Morze Śródziemne).

Tryb życia: Anadromiczna ryba wędrowna, osiągająca dojrzałość płciową w 2-3 roku życia, przy długości ciała około 30 cm. Gotowe do tarła parposze gromadzą się w maju i w czerwcu w ujściach rzek. Rzadko wędrują powyżej ujścia do ich dolnego biegu. Trą się w czerwcu i lipcu. Samica składa od 80000 do 200000 jaj. Unoszą się one w wodzie tuż nad powierzchnią dna, krążąc z prądami pływów. Okres wylęgania trwa 3-8 dni.

Odżywianie: Skorupiaki.

Uwagi
Gatunek prawnie chroniony - całkowity zakaz połowu


 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski