Poczta        opinia    drukuj     Paragraf     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 17 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Czebaczek amurski
Pseudorasbora parva
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Pseudorasbora parva

Budowa zewnętrzna: Ciało stosunkowo smukłe, torpedokształtne, o uderzająco szerokim trzonie ogonowym. Wysokość w najwyższej części ciała wynosi około 1/4 jego długości. Otwór gębowy mały, ustawiony skośnie ku górze. Szczęka dolna wysuwalna do przodu. Wąsów brak. Zęby gardłowe ustawione w jednym szeregu. Prawie do połowy wcięta płetwa ogonowa ma 6 promieni. W płetwie odbytowej jest ich 6-7, rozwidlających się w końcowej części. Rozpoczyna się ona pod tylną krawędzią płetwy grzbietowej. W płetwie piersiowej 11-14 promieni, w brzusznej zaś 5. Płetwy wyraźnie zaokrąglone. Wzdłuż linii bocznej 34-38 łusek. Przebiega ona dokładnie pośrodku boków ciała. Podstawowym kolorem w jego ubarwieniu jest zielonkawoszary. Grzbiet brązowawy. Boki poniżej linii bocznej, wraz z pokrywami skrzelowymi - srebrzyście lśniące. W tylnej części łusek widoczna jest ciemna plamka, tak że całe ciało sprawia wrażenie regularnie kropkowanego. Płetwy przezroczyste oraz żółtawobiałe. W okresie tarła głowa samców, wraz z pokrywami skrzelowymi, przybiera ubarwienie fioletowe do czerwonawoniebieskiego, zaś u samic siarkowożółte. Młode ryby (7 mm) są koloru srebrzystego z wyraźnymi ciemnymi paskami. Długość ciała 4-6 cm.

Pseudorasbora parva - Czebaczek amurski
Rycina gatunku Pseudorasbora parva


Występowanie: Pierwotnym miejscem występowania Pseudorasbora parva była Nagasaka w Japonii. Współczesne europejskie populacje tej ryby powstały z osobników, które dostały się przypadkowo ze środkowego biegu Amuru. Trafiły one do Dniepru i Dniestru, lalomity (Rumunia), Dunaju i jego dopływów. Obecnie szeroko rozpowszechniony, spotykany również w dorzeczu Wisły i Odry.

Tryb życia: Występuje zarówno w wodach stojących, jak i płynących. Wprawdzie unika silnego prądu wody, jednak może pokonywać odcinki rzeki nawet o bardzo silnym prądzie. Lubi wody lekko zeutrofizowane. Tarło od połowy marca do końca czerwca. Wyglądająca jak pływające łańcuchy ikra przykleja się do podłoża. Jest ona składana w 3-4 porcjach. Jednorazowo maksymalnie do 340 jaj; na jedną samicę przypada 980 jaj. Ikra jest pilnowana przez samca. Jaja mają lekko eliptyczny kształt i średnicę 1,5-2 mm. Przy temperaturze 20°C wylęg larw następuje po 6-8 dniach. W wyższej temperaturze okres ten jest krótszy. Ryba ta dożywa maksymalnie 3 lat.

Odżywianie: Pseudorasbora parva może wydawać dobrze słyszalne, "trzeszczące" dźwięki, jednak sposób, w jaki to robi, nie został dotychczas poznany.

Uwagi
Czebaczka amurskiego po złowieniu nie należy wpuszczać do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód.


 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski