Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Koza wenecka
Cobitis conspersa
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Cobitis conspersa

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, cylindryczne ciało. Wąski, dolny otwór gębowy z sześcioma bardzo krótkimi wąsikami na górnej szczęce, cztery z przodu, dwa ponad kącikami warg, nie sięgające do krawędzi oka. Przedni otwór nosowy krótki i rurkowaty. Poniżej tylnej części oka silny, podwójny kolec; obydwa jego odgałęzienia jednakowej długości. Trzon ogonowy na dole z silnie, na górze zaś ze słabo wykształconym tłuszczowym kilem. Płetwa grzbietowa z 8-9, odbytowa z 7, ogonowa z 14 promieniami. Początek płetwy grzbietowej przed nasadą płetw brzusznych. U dojrzałych płciowo samców przednia część ciała pogrubiona. Zęby gardłowe jednorzędowe, zazwyczaj 6-6. Grzbiet i boki brązowawe z fioletowym połyskiem. Brzuch białawy. Przed oczami brak ciemnego, trójkątnego znaku (patrz Cobitis larvata). Dwie długie, ciemne plamy przed płetwą grzbietową oraz 3-4 za nią z tyłu. Na przedniej części ciała, wzdłuż jego środkowej linii szereg ciemnych, rozmywających się plam. Tylna część ciała jasna, bez plam. U nasady płetwy ogonowej czarna, poprzeczna opaska, czasem w środku przerwana. Długość 5-8 cm.

Cobitis conspersa - Koza wenecka
Rycina gatunku Cobitis conspersa


Występowanie: W niektórych rzekach północnych Włoch, m.in. w basenie rzek: Brenta, Gua i Desa. Dokładny zasięg występowania nie jest znany.

Tryb życia: Słabo poznany. Prawdopodobnie ryba ta spędza dzień zagrzebana w miękkim podłożu. Wody, w których żyje, muszą być czyste i niezbyt zamulone. Jej aktywność wzrasta po zapadnięciu ciemności, wtedy zdobywa pokarm. Przypuszczalnie prowadzi samotniczy tryb życia. Tarło - kwiecień do czerwca. Ikra składana w płytkich przybrzeżnych miejscach, w silnym prądzie wody, pomiędzy kamieniami lub roślinami, do których się przykleja.

Odżywianie: Żyjące na dnie zwierzęta bezkręgowe, zwłaszcza robaki, skorupiaki, larwy owadów i małe mięczaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski