Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Śledź kizyłagaczewski
Caspialosa curensis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Caspialosa curensis

Budowa zewnętrzna: Wysokie śledziokształtne ciało, górny i dolny profil głowy równomiernie zaokrąglony. Wysokość ciała, podobnie jak i długość głowy, stanowi 1/4 całkowitej długości ciała ryby. Duże oczy z tłuszczową powieką. Krótka płetwa grzbietowa, brak linii bocznej. Szczęka górna z wyraźnym, środkowym wcięciem. Szczęka dolna sięga do tylnej krawędzi oka. Szczęki i lemiesz uzębione. Długość płetw piersiowych wynosi 4/5 odległości pomiędzy podstawą płetw piersiowych i brzusznych; 31-43 filtracyjnych wyrostków skrzelowych, dłuższych niż blaszki skrzelowe. Strona grzbietowa od zielonkawo do niebieskawo połyskującej. Boki i brzuch srebrzyste. Brak ciemnych plam za pokrywami skrzelowymi. Przeciętna długość 14-16 cm, maksymalna 19 cm (u ryb pięcioletnich).

Caspialosa curensis - Śledź kizyłagaczewski
Rycina gatunku Caspialosa curensis


Występowanie: W rejonie Zatoki Kizyłagaczewskiej (południowa część Morza Kaspijskiego).

Tryb życia: Pomimo że w rejonie swego występowania ryba ta jest licznie poławiana i odgrywa znaczenie gospodarcze, jej biologia jest mało poznana. Należy do tych gatunków, które w okresie rozrodu grupują się w stada w ujściach rzek, zmierzając następnie w górę pod prąd. Duża część populacji wyciera się jednak już w ujściu, a nawet na piaszczystych ławicach w morzu. Tarło przypada na kwiecień i maj. Dojrzałość płciową ryby uzyskują w końcu trzeciego lub w czwartym roku życia.

Odżywianie: Zwierząta bezkręgowe strefy wolnej wody, zwłaszcza małe skorupiaki. Starsze ryby polują również na wylęg, a także na małe ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski