Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
SUMOKSZTAŁTNE
Sum Arystotelesa
Silurus aristotelis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Silurus aristotelis

Budowa zewnętrzna: Silnie wyciągnięte, bezluskie, śluzowate ciało o szerokiej, grzbietobrzusznie spłaszczonej głowie. Na szczęce dwa długie wąsy, nie sięgające nigdy poza płetwy piersiowe. Na spodniej stronie głowy dwa wąsy o połowę krótsze. Linia boczna pełna. Płetwa grzbietowa z 3, a odbytowa z 67-76 (zazwyczaj 72) promieniami. Pomiędzy płetwą grzbietową a ogonową brak płetwy tłuszczowej. Grzbiet ciemnobrązowy do czarnego. Boki jaśniejsze, brązowawe bądź zielonkawe. Strona brzuszna srebrzysta, ciemno marmurkowata. Nasada płetwy odbytowej i ogonowej z szeregiem ciemnych, okrągłych plam. Długość 100 do 150 cm, maksymalnie 200 cm.

Silurus aristotelis - Sum Arystotelesa
Rycina gatunku Silurus aristotelis


Występowanie: Tylko w zacisznych zakolach rzek i stojących wodach o piaszczystym lub mulistym podłożu, w basenie Aspropotamosu (Acheloos) i jego dopływów (zachodnia Grecja - zlewisko Morza Egejskiego).

Tryb życia: Sposób opieki nad potomstwem u tego gatunku ryby opisany został już przez Arystotelesa, starożytnego filozofa i badacza przyrody. Tarło - czerwiec do sierpnia. Na miejsce rozrodu para ryb wyszukuje płytkie, przybrzeżne miejsca, obficie porośnięte roślinnością. Stare ryby trą się w nieco głębszej wodzie niż ryby młode. Jasnożółta, kleista ikra składana jest do gniazda, zbudowanego z roślin przez samca, który przez 3-10 dni opiekuje się nią, aż do momentu wylęgu. Kilka pierwszych dni larwy spędzają przyczepione nieruchomo do ścian gniazda. Dopiero po zresorbowaniu zawartości woreczka żółtkowego rozpoczynają samodzielne pływanie.

Odżywianie: Początkowo zooplankton, później małe zwierzęta denne i ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski