Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIEŃCOKSZTAŁTNE
Karpieńczyk pręgowany
Aphanius fasciatus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Aphanius fasciatus

Budowa zewnętrzna: Umiarkowanie wyciągnięte, bocznie nieco ścieśnione ciało. Głowa od góry lekko spłaszczona. Mały, skośnie skierowany ku górze otwór gębowy. Szczęki z drobnymi, spiczastymi, trójwierzchołkowymi zębami. Łuski duże, 25-30 wzdłuż ciała. Brak linii bocznej. Silnie przesunięta do ogona płetwa grzbietowa z 10-13 promieniami, a odbytowa z 9-12. Brak płetwy tłuszczowej. Płetwa ogonowa zaokrąglona. Na bokach ciała samców 10-15 szerokich, ciemnych poprzecznych pręg. Grzbiet oliwkowozielononiebieski. Brzuch białawy, sreb- rzyście lśniący. Płetwy od żółtych do żółtozielonych. Płetwa grzbietowa z ciemną lamówką. Płetwa ogonowa z szeroką, ciemną pręgą. Samice jaśniejsze, zielonoszare, z niewyraźnymi, wąskimi, poprzecznymi prążkami i jasnoszarymi, przezroczystymi płetwami. Samce osiągają 5,5 cm długości, samice do 6 cm.

Aphanius fasciatus - Karpieńczyk pręgowany
Rycina gatunku Aphanius fasciatus


Występowanie: Słodkie i słonawe wody basenu Morza Śródziemnego, od południowej Francji przez Korsykę, Sardynię, Włochy, po Azję Mniejszą, Cypr i wybrzeże Azji Przedniej. Wzdłuż północnoafrykańskiego wybrzeża od Maroka do Libii. Spokrewnionymi gatunkami są: Aphanius anatolias, Aphanius chantrei, Aphanius cypris (wszystkie występują w Turcji).

Tryb życia: Niewymagająca, bardzo wytrzymała ryba, trzymająca się zwykle w pobliżu powierzchni wody. Tarło ciągnie się od wczesnej wiosny do jesieni. Duża ikra składana jest na delikatnych pędach roślin podwodnych, a także wśród dywanów glonów. Wylęg następuje po 10-15 dniach. Dojrzałość płciową uzyskuje w końcu pierwszego roku życia.

Odżywianie: Skorupiaki planktonowe, larwy i poczwarki owadów, glony, delikatny materiał roślinny, detrytus.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski