Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIEŃCOKSZTAŁTNE
Gambuzja pospolita
Gambusia affinis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Gambusia affinis

Budowa zewnętrzna: Ciało umiarkowanie wyciągnięte, u samców bocznie ścieśnione. U samic w części brzusznej zwykle pękate, ścieśniające się w kierunku głowy. Trzon ogonowy długi i bocznie ścieśniony. Otwór gębowy mały, skierowany skośnie ku górze. Łuski duże, 30-32 wzdłuż ciała. Brak linii bocznej. Ogonowe położona płetwa grzbietowa z 7-9, płetwa odbytowa z 9 promieniami; 3-5 promień płetwy odbytowej samca przekształcony jest w organ kopulacyjny (gonopodium). Grzbiet szary do oliwkowego. Boki zielonkawe, prześwitujące, o niebieskawym połysku. Brzuch srebrzyście biały. Przez oko przechodzi skośna, czarna kreska. Samce osiągają do 3,5 cm, a samice do 6 cm długości.

Gambusia affinis - Gambuzja pospolita
Rycina gatunku Gambusia affinis


Występowanie: Gatunek szeroko rozprzestrzeniony w Europie Południowej, zarówno w wodach słodkich, jak i słonawych (jeziora, rowy, bagna i słabo zasolone laguny). Występuje również wzdłuż biskajskiego wybrzeża Francji.

Tryb życia: Ryba bardzo wytrzymała, potrafiąca znieść temperatury bliskie zamarzania wody, jak również podniesienie się ich do ponad 30°C. Okres godowy od kwietnia do października. Samica po około 30 dniowej ciąży wydaje jednorazowo na świat do 60 młodych (3-5 miotów w ciągu roku).

Odżywianie: Larwy i poczwarki owadów, a obok nich również skorupiaki i glony.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski