Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 1 osoba
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
CIERNIKOKSZTAŁTNE
Cierniczek
Pungitius pungitus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Pungitius pungitus

Budowa zewnętrzna: Silnie wyciągnięte, wąskie, bocznie ścieśnione ciało o spiczastym pysku i małym, końcowym otworze gębowym. Na grzbiecie 7-12 (najczęściej 9-10) pojedynczo stojących, ruchomych kolców. Krawędź płetwy ogonowej zaokrąglona. Głowa i ciało bez łusek. Jedynie na trzonie ogonowym, wzdłuż linii bocznej (pełnej) około dziesięciu kostnych płytek, na których wykształcony jest lekki kil. Grzbiet ciemny, szarobrązowy do szarozielonego. Boki jaśniejsze z lekkim, metalicznym połyskiem. Brzuch białawy, do żółtawozielonego. Na grzbiecie i bokach widoczne ciemne prążki. W okresie tarła gardło i piersi samca przybierają ciemny kolor. Płetwy brzuszne są pomarańczowe, a cierniste kolce jasnoniebieskie. Starsze samce mają często kolor całkowicie czarny oraz ciemniejsze płetwy grzbietową i odbytową. Długość 5-7 cm, maksymalnie 9 cm.

Pungitius pungitus - Cierniczek
Rycina gatunku Pungitius pungitus


Występowanie: W płytkich, zarośniętych roślinnością zbiornikach wodnych, rowach, miejscami również w wodach słonawych. Rozprzestrzeniony prawie wokół całego bieguna północnego, strefy zimnej i umiarkowanej. W Europie na północ od Pirenejów, Alp i Bałkanów, od zachodniej Francji przez Irlandię, Anglię, zlewiska Morza Północnego i Bałtyku po Morze Białe.

Tryb życia: Ryba stanowiskowa, przebywająca zwykle w pobliżu dna. W razie niebezpieczeństwa błyskawicznie zagrzebuje się w mule, ukrywa pod roślinnością lub opadłymi na dno liśćmi. Tarło - od kwietnia do sierpnia. Wśród roślinności, ponad dnem samiec zawiesza budowane przez siebie gniazdo. Okres inkubacji ikry wynosi 10-20 dni. Młode ryby nie grupują się w stado, Cierniczek nie żyje tak długo jak ciernik. Dożywa maksymalnie trzech lat.

Odżywianie: Skorupiaki (np.: oczliki), ikra oraz wylęg ryb.

Uwagi: Liczebność populacji cierniczka systematycznie się zmniejsza, gdyż coraz mniej jest naturalnych, drobnych zbiorników wodnych będących jego siedliskiem.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski