Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 6 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
CIERNIKOKSZTAŁTNE
Cierniczek południowy
Pungitius platygaster
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Pungitius platygaster

Budowa zewnętrzna: Ciało umiarkowanie wyciągnięte, bocznie ścieśnione, o ostrym pysku i małym, końcowym otworze gębowym. Na grzbiecie 7-12 (zazwyczaj 8-9) wolno stojących, ruchomych, składających się dotyłu kolców. Znajdują się one przed płetwą grzbietową mającą ogonowe położenie, zbudowaną z rozgałęziających się miękkich promieni. W płetwach brzusznych silny kolec. Krawędź płetwy ogonowej zaokrąglona. Głowa i ciało bez łusek. Jedynie wzdłuż pełnej linii bocznej szereg cienkich płytek ostnych, nie tworzących na trzonie ogonowym kila (spotykane dwie formy: 6-15 płytek tylko w części piersiowej, lub 29-32 płytki wzdłuż całej linii bocznej). Kolce płetw brzusznych wyraźnie piłkowane. Ubarwienie bardzo zróżnicowane, zależnie od zamieszkiwanej wody. Grzbiet ciemny, szaroniebieski do zielonooliwkowego. Boki jaśniejsze, zielonkawe, z ciemnobrązowymi plamami i marmurkowym wzorem. Brzuch srebrzysty o zielonym, metalicznym połysku. Długość 4-6 cm, maksymalnie 7 cm.

Pungitius platygaster - Cierniczek południowy
Rycina gatunku Pungitius platygaster


Występowanie: Płytkie, obficie zarośnięte roślinnością wody słone i słonawe mórz: Czarnego. Azowskiego i Kaspijskiego oraz Jeziora Aralskiego. Występuje również w słodkowodnych jeziorach (np.: jezioro Charkał w dorzeczu Uralu) i wodach płynących, m.in. w Dunaju (do Belgradu), Bohu, Dnieprze, Wołdze i Uralu.

Tryb życia: Gatunek ciernika żyjący głównie w słonawych wodach zazwyczaj spotykany jest na płytkich, piaszczystych ławicach. Tarło od kwietnia do maja. W płytkim miejscu, wśród wodnej roślinności, samiec buduje gniazdo. Opiekuje się ikrą i wylęgiem.

Odżywianie: Bezkręgowe (skorupiaki, larwy owadów).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski