Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
CIERNIKOKSZTAŁTNE
Iglicznia czarnomorska
Syngnathus nigrolineatus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Syngnathus nigrolineatus

Budowa zewnętrzna: Ciało niezwykle wyciągnięte, cienkie, pokryte skórnymi płytkami kostnymi (7 rzędów na tułowiu, 4 na trzonie ogona), które łączą się w pierścienie (15-17 pierścieni tułowiowych i 37 do 41 ogonowych). Pysk krótki, rurkowaty (od 7,8 do 10 razy mieści się w długości ciała), bocznie lekko ścieśniony. Oczy małe (ich średnica mieści się 3,8 razy w długości pyska). Płetwa grzbietowa z 29-39 promieniami (przykrywa 7-9 pierścieni ciała). W płetwie ogonowej jest 10 w płetwie odbytowej 3, a w płetwach piersiowych po 12-13 promieni. Brak płetw brzusznych. Linia boczna pełna. Ubarwienie brązowozielonkawe lub brązowoczerwonawe, z jasnymi poprzecznymi prążkami. Strona brzuszna ciemna. Płetwa grzbietowa bez plam. Długość 15-18 cm, maksymalnie 22 cm.

Syngnathus nigrolineatus - Iglicznia czarnomorska
Rycina gatunku Syngnathus nigrolineatus


Występowanie: Płytkie wody wybrzeża obficie porośnięte roślinnością, zatoki, ujścia rzek i ich dolny bieg w zlewisku Morza Czarnego i Morza Azowskiego, np.: dolny bieg Dunaju, Dniestru, Bohu, Dniepru, Donu. Podgatunek Syngnathus nigrolineatus cuspius występuje w Morzu Kaspijskim i dolnym biegu jego dopływów: Uralu, Wołgi i Kury. W europejskich słonawych i słodkich przybrzeżnych wodach występują cztery dalsze gatunki igliczni: Syngnathus abaster, Syngnathus acus, oraz Siphonostoma typhle oraz Nerophis ophidion.

Tryb życia: Stanowiskowa, doskonale maskująca się w gąszczu roślin, przybrzeżna ryba. Tarło - od maja do sierpnia. Duża ikra do chwili wylęgnięcia się młodych jest noszona na brzuchu w komorze lęgowej samca, utworzonej z dwóch fałdów skórnych. Okres inkubacji wynosi 20-25 dni. Dojrzałość płciową ryba uzyskuje po ukończeniu pierwszego roku życia.

Odżywianie: Zooplankton, małe skorupiaki oraz wylęg ryb.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski