Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 1 osoba
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Cefal pospolty, Łoban
Mugil cephalus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Mugil cephalus

Budowa zewnętrzna: Ciało wyciągnięte, wrzecionowate, z dwiema krótkimi płetwami grzbietowymi i silnie spłaszczoną głową. Otwór gębowy mały, końcowy, o wąskich wargach pokrytych szczotkowatymi zębami. Oko z dużą, tłuszczową powieką (w odróżnieniu od pozostałych europejskich gatunków cefali). Duże, koliste, zachodzące również na głowę łuski, 42 wzdłuż linii ciała. Brak wyraźnej linii bocznej. Na spodniej stronie głowy szeroka, lancetowata plama gardłowa. Długie wyrostki skrzelowe tworzą gęsty aparat filtracyjny. W pierwszej płetwie grzbietowej 4 twarde promienie, w drugiej 1 twardy i 8 miękkich. Leżąca na przeciwko drugiej płetwy grzbietowej płetwa odbytowa, z 3 twardymi i 8 miękkimi promieniami. Ubarwienie grzbietu popielatoszare o złocistym i niebieskim, metalicznym połysku. Na bokach 9-10 ciemnych podłużnych linii. Długość 30-50 cm, maksymalnie 65 cm. Samce dorastają jedynie do 2/3 wielkości samicy.

Mugil cephalus - Cefal pospolty, Łoban
Rycina gatunku Mugil cephalus


Występowanie: Płytkie, przybrzeżne wody, zazwyczaj w miejscach o piaszczystym podłożu i bujnej roślinności, zatoki, ujścia rzek. Szeroko rozprzestrzeniony w Europie od Zatoki Biskajskiej (zachodnia Francja) przez zlewiska Morza Śródziemnego i Czarnego aż po Morze Azowskie.

Tryb życia: Żyjąca w małych stadkach, szybko pływająca, morska ryba (młode ryby przebywają zwykle tuż pod powierzchnią wody), która w poszukiwaniu pokarmu zachodzi do wód słonawych i słodkich. Tarło - od wczesnej wiosny do jesieni. Zawierająca dużą kroplę tłuszczową ikra swobodnie unosi się w wodzie tuż nad samym podłożem.

Odżywianie: Robaki, skorupiaki i odfiltrowane z mułu drobne mięczaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski