Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Śledź czarnomorski
Caspialosa pontica
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Caspialosa pontica

Budowa zewnętrzna: Smukłe, śledziokształtne ciało o dużych cykloidalnych łuskach (30-36 w rzędzie wzdłuż ciała); przeciętnie jest ich 33-34. Krótka płetwa grzbietowa, brak linii bocznej. Szczęka górna pośrodku wcięta. Szczęka dolna sięga tylnej krawędzi oka. Szczęki, krawędź języka, lemiesz i kości podniebienne uzębione. Krótkie, małe płetwy brzuszne i piersiowe; 40-73 (przeciętnie 46-55) mocnych skrzelowych wyrostków filtracyjnych, które są krótsze od blaszek skrzelowych. Grzbiet i górna powierzchnia głowy ciemne, w kolorze od niebieskawo lśniącego do czarnego. Ciemna plama pomiędzy okiem a krawędzią pokrywy skrzelowej. Bardzo rzadko 7-8 ciemnych, niewyraźnych plam z tyłu za wieczkiem skrzelowym. Osiąga 15-20 cm długości, maksymalnie 40 cm.

Caspialosa pontica - Śledź czarnomorski
Rycina gatunku Caspialosa pontica


Występowanie: W Morzu Czarnym i Azowskim, oraz w ich dopływach (np.: Dunaj, Dniepr, Don) a także w Jeziorze Paleostomskim. Znane są dwa podgatunki tej ryby pochodzące z Morza Kaspijskiego, odgrywające dużą rolę w gospodarce rybackiej rzeki Wołgi: Caspialosa pontica kessleri (największy gatunek z rodzaju Caspialosa, osiągający długość 52 cm i ciężar 2 kg) oraz Caspialosa pontica volgensis.

Tryb życia: Ciąg tarłowy śledzia czarnomorskiego przypada na marzec-kwiecień. Osobniki często wędrują daleko w górę rzeki (np.: w Donie do 900 km). Na początku wędrówki w stadzie przeważają samce. Tarło odbywa się w końcu maja i w czerwcu, w górnym dorzeczu Donu - do sierpnia. Ikra składana jest nad piaszczystymi i żwirowatymi ławami. Spływ wylęgu do morza rozpoczyna się, zależnie od miejsca tarła, w lipcu i kończy się we wrześniu; młode ryby mają wówczas przeciętnie 7 cm długości. Dojrzałość płciową uzyskują w drugim lub trzecim roku życia.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski