Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 14 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Strzępiel cętkowany
Dicentrarchus punctatus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Dicentrarchus punctatus

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, wrzecionowate ciało o długiej głowie (długość głowy 4,5 rażą większa niż średnica oka) i krótkim, spiczastym pysku. Szeroki, sięgający poniżej linii oczu otwór gębowy. Uzębiony lemiesz w kształcie litery T. Na górnej krawędzi wieczka skrzelowego dwa silne kolce. Przedpokrywowa część wieczka skrzelowego na tylnej krawędzi ząbkowana. Małe łuski grzebykowe, 57-68 wzdłuż ciała; również grzebykowe łuski pomiędzy oczami. Dwie oddzielone płetwy grzbietowe. Pierwsza z 8-9 twardymi promieniami, w drugiej 1 twardy i 11-12 miękkich. Płetwa odbytowa z 3 twardymi i 10-12 miękkimi promieniami. Płetwa ogonowa lekko rozwidlona. Grzbiet ciemnoniebieski. Boki jaśniejsze, srebrzyście lśniące. Brzuch biały. Na wieczku skrzelowym rzucająca się w oczy czarna plama. Dorosłe osobniki mają rozrzucone nieregularnie na grzbiecie i bokach czarne plamy. Wszystkie płetwy ciemne. Na pierwszej płetwie grzbietowej ciemny, marmurkowy wzór. Długość 25-40 cm, maksymalnie do 60 cm.

Dicentrarchus punctatus - Strzępiel cętkowany
Rycina gatunku Dicentrarchus punctatus


Występowanie: Wschodni Atlantyk, od Senegalu do Zatoki Biskajskiej (rzadziej w kanale La Manche), zachodnia część Morza Śródziemnego łącznie z północnoafrykańskim wybrzeżem. Brak go we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Tryb życia: Zwykle występuje w małych stadkach, w miesiącach letnich przebywa w miejscach przybrzeżnych o skalistym lub piaszczystym podłożu. Zachodzi do wód slonawych oraz dolnego biegu rzek. Zimą przemieszcza się w głębsze partie wody. Tarło od maja do sierpnia. W wodach słodkich i słonawych ikra opada na dno, podczas gdy w morzu jest pelagiczna.

Odżywianie: Skorupiaki, mięczaki, kałamarnice i małe ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski