Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Sirotka
Gymnocephalus acerina
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Gymnocephalus acerina

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, niskie ciało o długim, spiczastym pysku (jego długość odpowiada co najmniej półtorej średnicy oka). Czoło szerokie, spłaszczone. Na spodniej stronie głowy znajdują się podłużne, płytkie dołki śluzowe. Wieczko skrzelowe z długim kolcem. Tylna krawędź jego kości przedpokrywowej jest ząbkowana. Łuski grzebykowe; 50-55 wzdłuż ciała. Linia boczna niepełna. Płetwa grzbietowa nie dzielona, z 16-19 twardymi i 12-14 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 2 promienie twarde i 5-6 miękkich. Grzbiet i boki zielonooliwkowe do zielonoszarych, z małymi, czarnymi plamkami. Brzuch białawy do żółtawego. Na przedniej, zbudowanej z twardych promieni części płetwy grzbietowej rzędy brązowych plamek; brak ich na pozostałych płetwach. Długość 12-18 cm, maksymalnie 21 cm.

Gymnocephalus acerina - Sirotka
Rycina gatunku Gymnocephalus acerina


Występowanie: Zazwyczaj w odcinkach rzek o silnym prądzie, leżących w północnej części zlewiska Morza Czarnego (Dniestr, Dniepr) i Morza Azowskiego (Don, rzadziej w delcie Kubania).

Tryb życia: Lubi ciepłe, spokojne wody o twardym podłożu i zakwitającej latem wodzie. Tarło - kwiecień do maja, przy tempetarurze wody od 12 do 15°C. Kleista ikra składana jest między kamieniami i łodygami roślin. Dojrzałość płciową uzyskuje po 3-4 latach życia.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski