Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 17 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Puzanek wielkooki
Caspialosa saposhnikovi
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Caspialosa saposhnikovi

Budowa zewnętrzna: Wysokie, śledziokształtne ciało z łatwo odpadającymi, delikatnymi, kolistymi łuskami (52-55 w rzędzie wzdłuż ciała). Wysokość ciała wynosi 23-29% jego długości. Duże oczy o średnicy wynoszącej 6-6,4% długości ciała. Krótka płetwa grzbietowa. Brak linii bocznej. Szczęka górna wyraźnie pośrodku wcięta, szczęka dolna sięga tylnej krawędzi oka. Silne uzębienie; 26-41 (przeciętnie 30-31) grubych, długich, rzadko osadzonych skrzelowych wyrostków filtracyjnych. Grzbiet lśniący, w kolorze od zielonkawego do niebieskawego. Boki i strona brzuszna srebrzyste. Czarna plama z tyłu za wieczkiem skrzelowym nie zawsze występuje. Długość 20-30 cm, maksymalnie do 36 cm.

Caspialosa saposhnikovi - Puzanek wielkooki
Rycina gatunku Caspialosa saposhnikovi


Występowanie: Zasadniczo w północnej części Morza Kaspijskiego oraz w delcie Wołgi. Na tym samym obszarze żyje blisko spokrewniony z puzankiem wielkookim gatunek Caspialosa sphaerocephala, który jest mniejszy (do 18,5 cm długości) i różni się zaokrąglonym profilem głowy, słabszym uzębieniem oraz dłuższymi skrzelowymi wyrostkami filtracyjnymi.

Tryb życia: Ryba wędrowna, spędzająca zimę w południowych rejonach Morza Kaspijskiego. Wiosną wędruje na północ w rejony ujścia dopływów (zwłaszcza Wołgi). Tarliska znajdują się w słonawych wodach delty. Wyżej do rzeki nie wstępuje. Tarło w kwietniu. Samice dojrzewają w czwartym, samce zaś w trzecim roku życia. Dożywają do 7 lat.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski