Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Szrecer
Gymnocephalus schraetzer
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Gymnocephalus schraetzer

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, niskie ciało (pięć razy dłuższe od wysokości) o długim, spiczastym pysku (którego długość równa jest co najmniej półtorej długości średnicy oka). Czoło szerokie. Na spodniej stronie głowy podłużne, płytkie dołki śluzowe. Wieczko skrzelowe z długim kolcem. Przednia płytka wieczka skrzelowego z wieloma krótkimi kolcami. Jeden silny kolec ponad płetwą piersiową. Łuski grzebykowe, 55-62 wzdłuż ciała. Linia boczna niepełna. Płetwa grzbietowa z 17-19 twardymi i 12-14 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 2 promienie twarde i 5-7 miękkich. Grzbiet i wierzch głowy zielonkawe. Boki żółtocytrynowe do żółtomosiężnych, z 3-4 czarnymi, długimi liniami, które często rozdzielają się na pojedyncze punkty i kreski. Na odcinku płetwy grzbietowej, zbudowanym z twardych promieni, rzędy ciemnych punktów. Na drugiej części oraz na płetwie ogonowej nieregularnie rozrzucone ciemne plamy. Długość 15-25 cm, maksymalnie 30 cm.

Gymnocephalus schraetzer - Szrecer
Rycina gatunku Gymnocephalus schraetzer


Występowanie: W Dunaju - w głębszych miejscach o piaszczystym i żwirowym podłożu oraz w dolnym biegu dopływów tej rzeki, od Bawarii do ujścia.

Tryb życia: Obecnie bardzo rzadko spotykana denna ryba, której populacja - w wyniku budowy stopni wodnych - jest silnie zagrożona. Tarło od kwietnia do maja. Dojrzałe osobniki wędrują w górę rzeki, szukając żwirowych ław w strefie prądu. Kleista ikra, składana w postaci szerokich, galaretowatych wstęg, przyczepia się do kamieni i zatopionych gałęzi.

Odżywianie: Robaki, skorupiaki, larwy owadów oraz ikra ryb.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski