Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Czop żółty
Zingel streber
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Zingel streber

Budowa zewnętrzna: Smukłe, wrzecionowate ciało o uderzająco długim, cienkim, okrągłym trzonie ogonowym. Jest on dłuższy od podstawy drugiej płetwy grzbietowej. Pokrywy skrzelowe kończą się silnym kolcem. Kość przedpokrywowa pokrywy skrzelowej na tylnej krawędzi ząbkowana. Małe łuski grzebykowe, 70-81 wzdłuż ciała. Dwie daleko od siebie odsunięte płetwy grzbietowe. Pierwsza z 8-9 twardymi promieniami, druga z 1 twardym i 12-13 miękkimi. W płetwie odbytowej 1 promień twardy i 10-12 miękkich. Brak pęcherza plawnego, grzbiet od ciemnobrązowego do ciemnoszarego. Boki jaśniejsze, żółtobrązowe, z 4-5 ciemnymi, ostro zaznaczonymi poprzecznymi pręgami. Brzuch białawy. W okresie tarła boki lśnią zielonoszmaragdowym brązem. Długość 12-18 cm, maksymalnie 22 cm.

Zingel streber - Czop żółty
Rycina gatunku Zingel streber


Występowanie: Przejrzyste, bogate w tlen wody płynące w dorzeczu Dunaju od Bawarii po jego deltę. Występują dwa podgatunki: Zingel streber nerensis (południowy Banat w Rumunii) i Zingel streber balcanicus (dorzecze Wardaru na południowych Bałkanach).

Tryb życia: Ryba przydenna, która podobnie jak wszystkie gatunki z rodzaju Zingel, zasiedla płytkie, przybrzeżne miejsca o żwirowym podłożu. W ciągu dnia żyje w ukryciu. Noc spędza (z przerwami) penetrując dno w poszukiwaniu pokarmu; może każdym okiem patrzeć niezależnie w różnych kierunkach i lekko na boki skręcać głowę. Tarło od marca do kwietnia. Ikra składana w płytkich, prądowych miejscach na żwirowym podłożu. Jaja o średnicy 2 mm przyklejają się do kamieni, rzadziej do roślin.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne, ikra i wylęg ryb.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski