Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 1 osoba
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Czop czarny
Zingel zingel
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Zingel zingel

Budowa zewnętrzna: Silne, prawie okrągłe w przekroju ciało o spiczastej, trójkątnej głowie z dolnym otworem gębowym. Cienki trzon ogonowy, krótszy niż podstawa drugiej płetwy grzbietowej. Mocny kolec na zakończeniu pokryw skrzelowych. Tylna krawędź przedniej płytki pokrywy skrzelowej piłkowato ząbkowana. Małe łuski grzebykowe, 83-92 wzdłuż ciała. Dwie odsunięte od siebie płetwy grzbietowe. Pierwsza ma 13-15 twardych promieni, druga zaś 1 twardy i 18-20 miękkich. W płetwie odbytowej 1-2 promienie twarde i 11-13 miękkich. Brak pęcherza pławnego. Grzbiet i boki brązowożółte z 6-7 nieregularnie zarysowanymi, ciemnymi poprzecznymi pręgami. Brzuch białawy. Długość 20-30 cm, maksymalnie 50 cm.

Zingel zingel - Czop czarny
Rycina gatunku Zingel zingel


Występowanie: Wody bieżące o piaszczystym lub mulistym podłożu w dorzeczu Dunaju, Prutu i Dniestru. Populacja czopa czarnego, jak również wcześniej opisywanego czopa żółtego, jest obecnie silnie zagrożona. Na bawarskim odcinku Dunaju ryby te są objęte całoroczną ochroną.

Tryb życia: Przydenna ryba spędzająca cały dzień w ukryciu wśród kamieni, korzeni oraz w jamach brzegowych. Odżywia się dopiero nocą, penetrując, z przerwami, rejony dna, przy czym "szoruje" o nie brzuchem, płetwami brzusznymi i ogonową. Gtowa ma zdolność poruszania się na boki. Oczy poruszają się niezależnie od siebie, świecąc w półmroku intensywną zielonkawą poświatą. Tarło od marca do maja. Ikra o średnicy 1,5 mm (5000 sztuk na samicę) składana jest w prądzie na żwirowych ławach.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne, ikra i wylęg ryb.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski