Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Limanka
Percarina demidoffi
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Percarina demidoffi

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, nieco wygrzbiecone, bocznie ścieśnione ciało o ostrym pysku (długość jego odpowiada średnicy oka) i szerokim otworze gębowym. Na spodniej i bocznej stronie głowy oraz policzkach dołki śluzowe. Wieczko skrzelowe z jednym szerokim kolcem. Tylna krawędź kości przedpokrywowej wieczka skrzelowego ząbkowana. Małe łuski grzebykowe, 33-37 wzdłuż linii bocznej. Głowa i okolice piersi bezłuskie. Dwie oddzielne płetwy grzbietowe. Przednia z 9-11 kolcami (twardymi promieniami), druga z 2-3 twardymi i 10-13 miękkimi promieniami. Płetwa ogonowa silnie, widlasto wcięta. Ciało prześwitujące, od mlecznobiałego do żółtawego. Na linii grzbietu 8-9 czarnych, okrągłych plam. Na karku czarna, półksiężycowa plama. Wzdłuż linii bocznej może występować rząd czarnych punktów. Przednia krawędź płetw brzusznych jest czarna. Długość samców do 7,2 cm, samic do 9,8 cm.

Percarina demidoffi - Limanka
Rycina gatunku Percarina demidoffi


Występowanie: W słonawych wodach delty Dniestru, Bohu i Dniepru (północne dopływy Morza Czarnego), skąd gatunek ten wstępuje również do wód słodkich (np.: do dolnego biegu Bohu). Podgatunek Percarina demidoffi mueoticu żyje w północno-wschodniej i wschodniej części Morza Azowskiego (licznie w zatoce Taganrog).

Tryb życia: Stadna ryba przebywająca zwykle w pobliżu dna. Tarło od czerwca do sierpnia. Ikra (do 3000 jaj na samicę) składana jest w słodkiej i słonawej wodzie nad piaszczystym lub mulistym podłożem. Okres inkubacji dwa dni (przy 24 do 25°C).

Odżywianie: Różne gatunki zwierząt dennych.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski