Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Bass wielkogębowy
Micropterus salomoides
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Micropterus salomoides

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, w starszym wieku nieco wygrzbiecone, bocznie spłaszczone ciało o dużej głowie (ponad 1/4 całkowitej długości). Szczęka górna sięga poniżej oka; 65-70 łusek grzebykowych wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa przedzielona głębokim wcięciem na dwie części. Przednia (9-10 twardych promieni) jest niższa od tylnej (1 twardy i 12-13 promieni miękkich). W płetwie odbytowej 3 twarde i 10-11 miękkich promieni. Płetwy brzuszne osadzone blisko siebie. Płetwa ogonowa wklęsła. Grzbiet ciemny, oliwkowozielony. Boki jaśniejsze, srebrzyście lśniące, z nieregularnie biegnącą ciemną wstęgą, nad którą (czasem również poniżej) znajdują się pojedyncze ciemne plamy. Brzuch biały o czerwonawym, srebrzystym połysku. Na głowie skośne, ciemne pręgi. Starsze ryby są jednolicie ubarwione: od ciemnooliwkowych do szarozielonych. Długość 40-60 cm, maksymalnie 83 cm.

Micropterus salomoides - Bass wielkogębowy
Rycina gatunku Micropterus salomoides


Występowanie: W jeziorach i rzekach Ameryki Północnej (od Pojezierza Kanadyjskiego po Florydę, Teksas i Meksyk; również w słonawych wodach). Od 1883 roku, po sprowadzeniu do Europy, występuje lokalnie w niektórych wodach (np.: jezioro Tessiner, jezioro Wórther czy jezioro Abra w południowo-wschodniej Rosji).

Tryb życia: Jako gatunek stanowiskowy wybiera spokojne, głębokie zatoki i starorzecza, gdzie przebywa wśród korzeni, gałęzi zatopionych krzewów i drzew oraz pomiędzy leżącymi na dnie dużymi kamieniami. W płytkiej wodzie przebywają wyłącznie młode ryby. Tarło od marca do lipca. Samiec w obranym przez siebie rewirze wykopuje w dnie nieckowate gniazdo o średnicy do jednego metra. Złożoną w nim ikrą oraz wykluwającymi się larwami opiekują się oboje rodzice.

Odżywianie: Zwierzęta bezkręgowe, kijanki, żaby, małe ryby.

Uwagi: Bass wielkogębowy i bass czarny należą do najbardziej cenionych słodkowodnych ryb Ameryki Północnej. Wprowadzone do wód europejskich nie spełniły jednak pokładanych w nich nadziei.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski