Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Śledź Suworowa
Caspialosa suworowi
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Caspialosa suworowi

Budowa zewnętrzna: Wysokie, śledziokształtne ciało z małymi, kolistymi łuskami. Wysokość ciała wynosi od 22 do 30% (przeciętnie 26%) całkowitej jego długości. Duże oczyo średnicy większej niż 6% długości ciała. Krótka płetwa grzbietowa. Brak linii bocznej. Szczęka górna wyraźnie pośrodku wcięta, szczęka dolna sięga do tylnej krawędzi oka. Szczęki i lemiesz uzębione. Długość głowy wynosi 1/4 długości ciała; 32-68 (przeciętnie 50-55) silnych skrzelowych wyrostków filtracyjnych. Są one półtora rażą dłuższe od blaszek skrzelowych. Strona grzbietowa ciemna, od zielonoszarej do czarniawej. Ciemna, niewyraźna plama za pokrywami skrzelowymi nie zawsze występuje. Długość 15 do 20 cm.

Caspialosa suworowi - Śledź Suworowa
Rycina gatunku Caspialosa suworowi


Występowanie: Głównie w północnej części Morza Kaspijskiego, w rejonie delty Wołgi i dalej w kierunku wschodnim. Pojedyncze osobniki spotykane są również, zwłaszcza w zimnej porze roku, w południowym rejonie Morza Kaspijskiego.

Tryb życia: Stada tarłowe tej ryby gromadzą się wiosną w delcie Wołgi, w tym samym czasie co puzanek wielkooki. Tarło odbywa się w słonawej wodzie delty, w dużych stadach nad piaszczystymi ławicami. Niektóre stada wchodzą na tarło nieco wyżej, do dolnych rejonów delty; do samej Wołgi jednak nie wchodzą. Tarło trwa od maja do czerwca.

Odżywianie: Głównie zwierzęta bezkręgowe strefy wolnej wody; nie zjada dennych organizmów.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski