Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Bass różowy
Lepomis auritus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Lepomis auritus

Budowa zewnętrzna: Krępe, silnie wygrzbiecone i bocznie ścieśnione ciało o prawie prostej linii grzbietu. Nie dzielona płetwa grzbietowa z 10-11 kolcami i 11-12 miękkimi promieniami. Płetwa odbytowa z 3 twardymi i 8-10 miękkimi promieniami. Jest ona mniejsza od płetwy grzbietowej; 43-48 łusek wzdłuż ciała. Wyrostek praeoperculum długi i wąski. Młode, ale już dojrzałe płciowo ryby, mają górną wierzchnią część ciała od oliwkowobrązowego do fioletowobrązowego koloru. Boki u góry zielonoszare, na dole żółtozielone. Spód ciała, łącznie z płetwami piersiowymi, czerwonopomarańczowy. Na głowie jasnoniebieskie linie i plamy, zwłaszcza na czole i wokół oczu; pojedyncze przechodzą również na tułów. Na wieczku pokrywy skrzelowej czarna, podłużna plama. Płetwy prześwitujące, brudnożółte do brązowawych. Wraz ze starzeniem się ryb zmiejsza się ich kontrastowe ubarwienie. Stare osobniki mają brązowawe wzory. Samice są skromniej ubarwione od samców. Maksymalna długość - 20 cm.

Lepomis auritus - Bass różowy
Rycina gatunku Lepomis auritus


Występowanie: USA, na wschód od Montany do Maine na pomocy i Wirginii na południu. Wprowadzony do niektórych ciepłych, zarośniętych roślinnoścą jezior i leniwie płynących czystych rzek zachodniej, środkowej i wschodniej Europy.

Tryb życia: W okresie letnim bass różowy wymaga wody o temperaturze 15-22°C. Zimę spędza na dnie wód, gdzie może znosić nawet niskie temperatury. Im niższa temperatura zimowania, tym wspanialsze jest wiosną jego ubarwienie. Tarło na przełomie maja i czerwca. Do płytkiego gniazda w przybrzeżnej strefie wody składanych jest około 1000 jaj, które pilnowane są przez oboje rodziców. Po 3-6 dniach wylęgają się larwy, które pozostają w gnieździe do chwili wchłonięcia zapasów woreczka żółtkowego. Samiec jeszcze przez okres 2-3 tygodni opiekuje się młodymi rybami.

Odżywianie: Organizmy bezkręgowe, ikra i wylęg ryb.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski