Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Pielęgnica chanchito
Cichlasoma facetum
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Cichlasoma facetum

Budowa zewnętrzna: Silnie wygrzebiecone, bocznie ścieśnione ciało o stosunkowo krótkiej głowie i stromo opadającym profilu karku. Mały, końcowy otwór gębowy; z każdej strony głowy tylko jeden otwór nosowy; 26-28 łusek wzdłuż ciała. Długa płetwa grzbietowa z 15-17 kolcami i 9-11 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 6-8 promieni twardych (kolec) i 7-9 promieni miękkich. Płetwa ogonowa zaokrąglona, lekko wypukła. Ubarwienie ciała bardzo zmienne: od żółtomosiężnego, żółtobrązowego, zielonkawego i popielatego do głębokiej czerni. Na bokach zazwyczaj widoczne, ciemnoczarne poprzeczne pręgi, które zachodzą na płetwę grzbietową i odbytową. Płetwy najczęściej od ciemnooliwkowozielonych do czarnych; czasami zdarza się, że są bezbarwne. W okresie tarła u samców na żółtozłocistym tle odcinają się smoliście czarne poprzeczne pręgi, a tęczówka oka jest krwistoczerwona. Długość 10 do 15 cm, maksymalnie 30 cm.

Cichlasoma facetum - Pielęgnica chanchito
Rycina gatunku Cichlasoma facetum


Występowanie: Spokojne, porośnięte roślinnością przybrzeżne miejsca wód płynących i stojących Ameryki Południowej (południowa Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i północna Argentyna). W 1894 roku sprowadzona do Europy jako ryba akwaryjna. Obecnie zadomowiona w odpowiadających jej pod względem termiki wodach południowej Portugalii.

Tryb życia: Gatunek bardzo odporny na niskie temperatury wody. Wśród akwarystów znany jako ryba silnie kopiąca w podłożu, o zawadiackim, agresywnym usposobieniu. Tarło od czerwca do sierpnia. W trakcie godowych zalotów samiec wspólnie z samicą wykopują w płytkim, przybrzeżnym miejscu płaski dołek, do którego składana jest ikra. Zarówno ikrą (okres inkubacji 2-4 dni), jak i rybami po wylęgu przez długi czas opiekują się nią oboje rodzice.

Odżywianie: Bezkręgowce, głównie larwy owadów i małe mięczaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski