Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Brak polskiej nazwy
Solaria fluviatilis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Solaria fluviatilis

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, wałeczkowate, bocznie nieco ścieśnione ciało, pokryte bezłuską, śluzowatą skórą. Stromo opadający profil głowy. Powyżej oczu krótkie, rozwidlające się wyrostki. Na górnej i dolnej szczęce szereg silnych zębów; duże zagięte zęby w kącikach otworu gębowego. W okresie tarta na głowie samców wysoki, mięsisty grzebień. Bardzo długa płetwa grzbietowa (12-14 promieni twardych, 15-20 miękkich) i długa płetwa odbytowa (2 promienie twarde, 15-20 miękkich). Płetwy brzuszne położone gardłowo, z krótkim, rozszerzającym się u nasady 1 kolcem i 2-3 nitkowatymi, miękkimi promieniami. Ubarwienie grzbietu brązowooliwkowe. Boki są zielonożółtawe, a brzuch żółtawobiały. Na płetwie grzbietowej ciemne cienie. Na policzkach zwykle 2-3 wyraźne, brązowe kreski. Długość 8-10 cm, maksymalnie 15 cm.

Solaria fluviatilis - Brak polskiej nazwy
Rycina gatunku Solaria fluviatilis


Występowanie: W jeziorach, kanałach i wolno płynących rzekach - zlewisko Morza Śródziemnego od Półwyspu Iberyjskiego do Azji Mniejszej i Przedniej; również w Maroku i Algierii.

Tryb życia: Żywa, niezwykle interesująca ryba denna, która w razie potrzeby potrafi również doskonale pływać. Często spotkać ją można pływającą pod powierzchnią wody. Młode ryby żyją zazwyczaj w stadzie; w miarę dorastania stają się samotnikami, zajmującymi w wieku dojrzałym własne, oddzielne rewiry, z kryjówką pod kamieniem lub pustą muszlą. Tarło od wczesnej wiosny do lata (zależnie od położenia geograficznego zamieszkiwanej wody), przy minimalnej temperaturze 20°C. Ikra o średnicy 1 mm przyklejana jest do sklepienia zamieszkiwanej muszli lub spodniej strony kamienia. Opiekuje się nią samiec.

Odżywianie: Drobne zwierzęta denne, również małe ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski