Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Kilka abrauska
Clupeonella abrau
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Clupeonella abrau

Budowa zewnętrzna: Sardynkokształtne, bardzo silnie wyciągnięte ciało, pokryte dużymi, łatwo odpadającymi, cykloidalnymi łuskami. Wysokość ciała wynosi mniej niż 20% całkowitej jego długości. Płetwa grzbietowa krótka. Dwa ostatnie promienie płetwy odbytowej wydłużone. Brak linii bocznej. Na szczęce górnej brak wcięcia, szczęka dolna nie sięga do tylnej krawędzi oka. Szczęki i lemiesz bezzębne; 38-52 skrzelowych wyrostków filtracyjnych. Wierzch głowy i grzbiet w kolorze od jasnoszarego do zielonkawego, lśniące. Boki i strona brzuszna srebrzyste. Za wieczkiem skrzelowym brak ciemnych plam. Długość 6-7, maksymalnie 8,5 cm.

Clupeonella abrau - Kilka abrauska
Rycina gatunku Clupeonella abrau


Występowanie: Pierwsze egzemplarze opisano w 1931 roku, w Jeziorze Abrau koło Noworosyjska na zachodnim Zakaukaziu. Występuje licznie w tym jeziorze, leżącym 60 m n.p.m. Jej podgatunek (Clupeonella abrau muhlisi) odkryto w 1943 roku w jeziorze Apoliont leżącym koło miasta Bursa (Turcja) w zlewisku morza Marmara.

Tryb życia: Jeden z nielicznych przedstawicieli śledziowatych, żyjący wyłącznie w wodach słodkich. Tarło rozpoczyna się w końcu czerwca i trwa do października. Swobodnie unosząca się w wodzie ikra zawiera dużą kroplę tłuszczu. Już po około 12 godzinach następuje wylęg. Młode ryby rosną bardzo szybko. Jednoroczne mają 3,5 do 4,5 cm, dwuletnie 7-8 cm długości. Dojrzałość płciową uzyskują w drugim roku życia.

Odżywianie: Małe zwierzęta bezkręgowe, głównie z rodzaju Mesomysis, wodne owady i ich larwy.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski