Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Kaspiosoma, Babka naga
Caspiosoma caspium
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Caspiosoma caspium

Budowa zewnętrzna: Silnie wyciągnięte, wrzecionowate ciało o długiej, spłaszczonej głowie. Wąski otwór gębowy nie sięga do przedniej krawędzi oka. Wargi grube, pysk tępy. Obydwie szczęki są jednakowej długości. Oczy skierowane skośnie ku górze i wystające. Trzon ogonowy długi i niski. Brak łusek. Dwie prawie łączące się płetwy grzbietowe. Pierwsza z 5-7 (zwykle 6) promieniami twardymi. Druga z 1-2 twardymi i 11-13 (przeważnie 12) miękkimi. W płetwie odbytowej 1 promień twardy i 8-10 miękkich. Długie płetwy brzuszne zrośnięte są w przyssawkę. Płetwa ogonowa zaokrąglona. Brak pęcherza pławnego. Ubarwienie ciała piaskowe do brązowożółtego. Na grzbiecie znajdują się dwie ciemnobrązowe, półksiężycowate, siodłowate plamy. Od oka przez przednią płytkę wieczka skrzelowego biegnie szeroka czarna wstęga; druga - od oka w kierunku karku. Dolna krawędź pokrywy skrzeIowej czarna. U nasady płetwy ogonowej duża, czarna, trójkątna plama. Maksymalna długość 4,5 cm.

Caspiosoma caspium - Kaspiosoma, Babka naga
Rycina gatunku Caspiosoma caspium


Występowanie: Słonawe i słodkie wody w północnej części basenu Morza Czarnego (zalewy, dolny bieg Bohu, Dniepru), Morza Azowskiego (w delcie Donu bardzo liczna) oraz w północnej i środkowozachodniej części Morza Kaspijskiego (np.: w dolnym biegu Wołgi razem z innymi gatunkami babek).

Tryb życia: Nieznany. U dojrzałej płciowo samicy znaleziono 20 ziaren ikry, co pozwala przypuszczać, że ryba ta troskliwie opiekuje się swym potomstwem.

Odżywianie: Zwierzęta bezkręgowe, przede wszystkim skorupiaki i larwy owadów (np.: ochotkowatych).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski