Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Babka żabia
Mesogobius batrachocephalus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Mesogobius batrachocephalus

Budowa zewnętrzna: Niskie, silnie wyciągnięte ciało (wysokość mieści się 51/3 razy w długości). Głowa spłaszczona i długa (jej długość mieści się 4 razy w całkowitej długości ciała). Otwór gębowy bardzo szeroki, skierowany skośnie ku górze. Szczęka dolna długa, wyraźnie wysunięta do przodu. Wargi grube. Oczy duże, wysadzone. Trzon ogonowy dłuższy od swej wysokości. Wzdłuż ciała 68-84 łusek. Wierzch głowy, kark, pokrywy skrzeIowe i policzki bez łusek. Dwie blisko siebie stojące płetwy grzbietowe. W pierwszej 6 promieni twardych, w drugiej 1 promień twardy i 16-18 miękich. Jest ona nieco wyższa od pierwszej płetwy grzbietowej. Płetwa odbytowa z 1 promieniem twardym i 13-16 miękkimi. Płetwy brzuszne zrośnięte w przyssawkę. Ubarwienie jasnoszare do brązowożółtego, z nieregularnymi, ciemnobrązowymi plamami i kreskami. Płetwy (z wyjątkiem płetw brzusznych) z ciemnobrązowymi prążkami. Długość 25-30 cm, maksymalnie 35 cm (największy gatunek babki w basenie Morza Czarnego).

Mesogobius batrachocephalus - Babka żabia
Rycina gatunku Mesogobius batrachocephalus


Występowanie: Płytkie przybrzeżne rejony, słonawe zalewy i delty rzek w basenie Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego (np.: zalewy Dniestru, Bohu i Dniepru). Rzadziej spotykana w dolnym biegu dopływów i leżących w strefie wybrzeża jeziorach. Blisko spokrewniony gatunek Mesogobius nonultimus występuje w północnej części Morza Kaspijskiego. Jego kark jest pokryty łuskami.

Tryb życia: Ikra składana od marca do kwietnia w przybrzeżnych wodach. Samiec w obranym przez siebie rewirze przygotowuje gniazdo. Opiekuje się złożoną ikrą.

Odżywianie: Bezkręgowce, szczególnie skorupiaki, także małe ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski