Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Babka kamienna
Neogobius cephalarges, Platyrostris cephalarges
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Neogobius cephalarges, Platyrostris cephalarges

Budowa zewnętrzna: Szeroka, spłaszczona głowa o dużym, skośnie skierowanym ku górze otworze gębowym. Szczęka dolna lekko wysunięta do przodu. Trzon ogonowy krótki i wysoki (szeroki) 48-79 (najczęściej 55-67) łusek wzdłuż ciała. Wierzch głowy, górne partie wieczka skrzelowego, nasada płetw piersiowych oraz strona brzuszna pokryte kolistymi łuskami. Dwie nieco odsunięte od siebie płetwy grzbietowe. Pierwsza z 6 twardymi promieniami, druga z 1 promieniem twardym i 15-21 (zwykle 16-19) miękkimi; jej wysokość wzrasta ku tyłowi. W płetwie odbytowej 1 promień twardy i 11-16 (zwykle 12-15) miękkich. Płetwy piersiowe sięgają do odbytu. Ciało ochrowożółte do brązowawego, z nieregularnymi, ciemnymi plamami. Na policzkach jasne, koliste plamy i 1-2 ciemne pręgi. Płetwy (z wyjątkiem brzusznych) z rzędami ciemnych punktów, niebiesko połyskujące. W okresie tarła samce przybierają czarne ubarwienie. Pierwsza płetwa grzbietowa z białą obwódką. Długość ciała wynosi 18-22 cm, maksymalnie 24 cm.

Neogobius cephalarges, Platyrostris cephalarges - Babka kamienna
Rycina gatunku Neogobius cephalarges, Platyrostris cephalarges


Występowanie: W płytkich partiach kamienistego wybrzeża, rzadziej w wysłodzonych zatokach i ujściach rzek w basenie Morza Czarnego i Azowskiego. Kaukaska, rzeczna babka Neogobius cephalarges constructor, niewędrowna, słodkowodna forma żyje w przejrzystych górskich rzekach o żwirowo-kamienistym podłożu (północno- i południowokaukaskie rzeki uchodzące do wschodniej części Morza Czarnego, jak również do zachodniej i południowej części Morza Kaspijskiego). Osiąga długość 12,8 cm. Bardzo trudno jest ją odróżnić od Gobius platyrostris cyrius, słodkowodnej formy gatunku Gobius platyrostris. Często jest ona również oznaczana jako Platyrostris cephalarges. Stanowi to doskonały przykład, jak trudne bywa czasem prawidłowe zaszeregowanie gatunku według jego systematycznej przynależności. Z drugiej zaś strony - ryby nie mające gospodarczego znaczenia, prowadzące przy tym denny, skryty tryb życia, często są bardzo słabo poznane.

Tryb życia: Podstawowa forma (Neogobius cephalarges constructor) unika obszarów wysłodzonej wody. Trze się w morzu od marca do maja. Również i ten gatunek opiekuje się swym potomstwem, budując gniazdo na płytkich, piaszczystych, przybrzeżnych ławicach lub pod kamieniami. Samiec pilnuje ikry aż do wylęgnięcia się młodych ryb. Okres inkubacji trwa kilka dni.

Odżywianie: Drobne skorupiaki, mięczaki, małe ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski