Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE
Tiulka czarnomorsko-azowska
Clupeonella cultiventris
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Clupeonella cultiventris

Budowa zewnętrzna: Sardynkowate, długie, wyciągnięte ciało, o dużych, lekko odpadających, cykloidalnych łuskach. Wysokość ciała wynosi więcej niż 20% całkowitej jego długości. Krótka płetwa grzbietowa. Wydłużone dwa ostatnie promienie płetwy odbytowej. Brak linii bocznej. Szczęka górna bez wcięcia, szczęka dolna nie sięga do tylnej krawędzi oka. Szczęki i lemiesz bez zębów. Pysk mały o ustawieniu górnym. Oczy bez tłuszczowej powieki. Od gardła do otworu odbytowego utworzony z łusek ostry kil; 52-64 (przeciętnie 58) skrzelowych wyrostków filtracyjnych. Wierzch głowy i grzbiet koloru jasnoszarego do zielonkawo lśniącego, boki i strona brzuszna srebrzyste. Brak plam za wieczkiem skrzelowym. Długość 8-12 cm, maksymalnie do 17 cm.

Clupeonella cultiventris - Tiulka czarnomorsko-azowska
Rycina gatunku Clupeonella cultiventris


Występowanie: W Morzu Czarnym i Azowskim oraz w dolnym biegu ich dużych dopływów (Dunaj, Dniestr, Don, Kubań) a także w jeziorze Paleostomskim. Ze zlewiska Morza Kaspijskiego znane są jej dwa podgatunki: Clupeonella cultiventris caspia, anadromiczna ryba wędrowna wchodząca do Wołgi (aż do środkowego biegu), Uralu i Tereku oraz Clupeonella cultiventris tscharchalensis, wyróżniająca się bardzo wysokim, silnie ścieśnionym w płaszczyznach bocznych ciałem.

Tryb życia: Anadromiczna ryba wędrowna wstępująca na tarło z morza do jego dopływów od kwietnia do czerwca i ciągnąca w górę rzek pod prąd. Samica składać może do 30 000 ziaren ikry, z której po 3-4 dniach wylęgają się larwy. Dojrzałość płciową uzyskuje po 2-3 latach. Dożywa 5 lat.

Odżywianie: Zwierzęta bezkręgowe strefy wolnej wody.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski