Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Babka włoska
Padogobius nigricans
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Padogobius nigricans

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, smukłe ciało (wysokość 6 razy mieści się w długości) o długiej, wysokiej głowie (stanowi 1/4 całkowitej długości ciała). Otwór gębowy wąski, nie sięgający pod przednią krawędź oka. Pysk tępy z grubymi wargami. Szczęka dolna wysunięta. Oczy skośnie skierowane ku górze. Długi, wysoki trzon ogona; 40-45 łusek wzdłuż ciała. Kark i przednia część grzbietu (do nasady pierwszej płetwy grzbietowej) bez łusek. Dwie odsunięte od siebie płetwy grzbietowe; obydwie niższe od wysokości ciała. W pierwszej płetwie grzbietowej 6 kolców, druga z 1 kolcem i 12-13 promieniami miękkimi. Płetwa odbytowa z 1 kolcem i 6-8 miękkimi promieniami. Zrośnięte w przyssawkę płetwy brzuszne są krótkie i kończą się przed otworem odbytowym. Ubarwienie szare, żółtawe do czerwonobrązowego, z ciemnymi plamami wzdłuż środka ciała. Głowa ciemnomarmurkowata. Płetwy grzbietowa i odbytowa z rzędami ciemnych plamek. Samiec przybiera w okresie tarła bardzo ciemne ubarwienie, a na tylnej krawędzi jego pierwszej płetwy grzbietowej pojawia się plama. Długość 5-7 cm.

Padogobius nigricans - Babka włoska
Rycina gatunku Padogobius nigricans


Występowanie: W przejrzystych, stojących i płynących wodach Toskanii (dorzecza Arno, Serchio, Sieve) oraz Lacjum w środkowych Włoszech.

Tryb życia: Denna ryba przebywająca w płytkich, przybrzeżnych miejscach o piaszczystym lub żwirowo-kamienistym podłożu. Tarło w zależności od zasiedlanej wody - od kwietnia do lipca. Zwykle pod dużym kamieniem samiec przygotowuje gniazdo, którym opiekuje się do momentu wylęgnięcia się potomstwa.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski