Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Glowacz Petitiego
Cottus petiti
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Cottus petiti

Budowa zewnętrzna: Prawie wrzecionowate, w tylnej części bocznie ścieśnione ciało o stosunkowo małej, spłaszczonej głowie (w porównaniu z innymi gatunkami głowaczy). Oczy bardzo wysoko umieszczone. Pokrywa skrzelowa z silnym kolcem. Szczeliny skrzelowe wąskie. Błony podskrzeIowe zrośnięte z przegrodą międzyskrzelową. Linia boczna miejscami przerywana. Biegnie środkiem boków, aż do nasady płetwy ogonowej. Brak łusek. Dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza z 5-7 (zwykle 6) kolcami, druga z 15-16 (zazwyczaj 16) promieniami miękkimi. W płetwie odbytowej 11-13 (zwykle 12) promieni miękkich. Bardzo duże płetwy piersiowe, o zgrubiałych, wystających poza fałd płetwy dolnych promieniach. Krótkie, piersiowo położne płetwy brzuszne. Długa, zaokrąglona płetwa ogonowa. Samice mają trójkątny otwór płciowy. W zależności od zamieszkiwanej wody ubarwienie zmienne, od prawie czarnego do żółtozielonkawego. Na grzbiecie i bokach widocznych jest wówczas 6 poprzecznych, brązowawych pręg lub rzędów plam. Czerwona tęczówka oka. Płetwy grzbietowe, piersiowe i ogonowa mają brązowo nakrapiane promienie. Promienie płetw brzusznych i odbytowej są przezroczyste, pozbawione plam. Długość od 3 do 5 cm, maksymalnie 6 cm.

Cottus petiti - Glowacz Petitiego
Rycina gatunku Cottus petiti


Występowanie: Rwące potoki o przejrzystej, chłodnej (13°C), bogatej w związki wapnia wodzie w źródliskowych partiach rzeki Leź w południowej Francji.

Tryb życia: Gatunek ten występuje razem ze strzeblami i ślazami. Prawdopodobnie rozradza się tak, jak głowacz białopłetwy.

Odżywianie: Małe organizmy denne (skorupiaki, larwy chruścików).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski