Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASTUGOKSZTAŁTNE
Lodzica
Liopsetta glacialis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Liopsetta glacialis

Budowa zewnętrzna: Podłużnie owalne, silnie spłaszczone ciało, zakończone wąskim, końcowym otworem gębowym (nie sięga poniżej oka). Oczy na prawej stronie. Przednia płytka wieczka skrzelowego z wolną krawędzią. Łuski bardzo drobne; u samców są grzebykowe, u samic zaś koliste. Na ciele brak ciernistych brodawek. Linia boczna jest na wysokości płetw piersiowych prawie prosta. W płetwie grzbietowej 51-64, a w odbytowej 37-45 miękkich promieni. Brak promieni twardych. Płetwy brzuszne położone gardłowo. Płetwa ogonowa wolna. Na pierwszym łuku skrzelowym znajduje się 10-14 filtracyjnych wyrostków (u storni jest ich 15-22). Strona oczna brązowawa do szarooliwkowej z okrągłymi, różnej wielkości czarnymi plamami, wchodzącymi również na płetwę grzbietową, ogonową i odbytową. Płetwy piersiowe i brzuszne jasnobrązowe, nie nakrapiane. Długość 15-25 cm, maksymalnie 35 cm.

Liopsetta glacialis - Lodzica
Rycina gatunku Liopsetta glacialis


Występowanie: Przybrzeżne wody i ujścia rzek północnej Europy. Od północnej Norwegii, wzdłuż wybrzeża Morza Białego aż po Syberię. W miesiącach letnich wstępuje daleko w górę rzek.

Tryb życia: Katadromiczna, wędrowna ryba, w poszukiwaniu pokarmu wstępująca daleko do wód słodkich. Na tarło powraca do morza. Chętnie przebywa w miejscach o mulistym podłożu, w którym się zagrzebuje, tak że ponad powierzchnię dna sterczą jedynie jej oczy. Tę doskonale zamaskowaną arktyczną rybę zdradzają tylko rytmiczne, oddechowe ruchy pokryw skrzelowych. Tarło od stycznia do lutego (Morze Karskie), oraz w maju (Morze Białe), przy temperaturze wody około 0°C. Ikra i larwy swobodnie unoszą się w wodzie.

Odżywianie: Zwierzęta denne, zwłaszcza drobne ślimaki i małże.

Uwagi: Ze względu na nieduże rozmiary i niezbyt liczne występowanie lodzica odgrywa niewielkie znaczenie gospodarcze.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski