Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 1 osoba
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
REKINOKSZTAŁTNE
Sześcioszpar
Hexanchus griseus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Hexanchus griseus

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, smukłe ciało o szerokiej głowie, zakończonej krótkim, tępym pyskiem. Duże owalne oczy bez migawkowej przesłony. Z boku, przed płetwami piersiowymi, znajduje się 6 szczelin skrzelowych; w miarę posuwania się ku tyłowi stają się one coraz krótsze. Tryskawka okrągła. Szeroki, dolny otwór gębowy. Zęby szczęki górnej są trójkątne. Na szczycie szczęki dolnej wyglądają niczym piła: są grzebieniaste ułożone ku tyłowi. Płetwa grzbietowa pojedyncza, przesunięta daleko ku tyłowi. Jej początek leży na wysokości przerwy pomiędzy płetwami brzusznymi a płetwą odbytową. Tylne promienie płetw brzusznych samca przekształcone są w organy kopulacyjne i dodatkowo wyposażone w haczykowate zaczepy. Są one podparte chrzestnym szkieletem tworząc kanał, którym w czasie kopulacji spływa do otworu płciowego samicy sperma (zapłodnienie wewnętrzne, występujące u wszystkich rekinów i płaszczek). Trzon ogonowy krótki. Górny płat płetwy ogonowej jest silnie powiększony, z widocznym nacięciem na tylnej krawędzi. Brak pęcherza pławnego, podobnie jak u innych rekinów i płaszczek. Ubarwienie bardzo silnie zróżnicowane, zwykle od brązowokawowego do brązowoczekoladowego. Strona brzuszna jaśniejsza. Linia boczna wyraźnie widoczna w postaci jasnej pręgi. Maksymalna długość wynosi 5 metrów. Samice są większe od samców.

Hexanchus griseus - Sześcioszpar
Rycina gatunku Hexanchus griseus


Występowanie: We wszystkich morzach strefy tropikalnej i umiarkowanej. Zachodni i wschodni Atlantyk. Kanał La Manche; latem spotykany jest czasami w Morzu Północnym. Występuje również w Morzu Śródziemnym. Zwykle przebywa na głębokości 200-1000 m (maksymalnie 2000 m). W północnych rejonach występowania spotkać go można również w pobliżu powierzchni lub w płytszych warstwach wody (do 70 m).

Tryb życia: Sześcioszpar jest samotnikiem prowadzącym denny tryb życia. Dzień spędza leżąc na dnie, nocą wyrusza na poszukiwanie zdobyczy. Dojrzałość płciową uzyskuje przy długości około 2,1 m. Jest żyworodny (jajożyworodny, co oznacza, że młode uwalniają się z osłonek jajowych jeszcze w ciele matki tuż przed wydostaniem się na zewnątrz do wody). Samica rodzi około kilkudziesięciu młodych, które w chwili urodzenia mają długość 40-60 cm. (W jajowodzie samicy o długości 4,80 m naliczono 108 embrionów).

Odżywianie: Głównie ryby, czasami również stawonogi (kraby).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski