Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
REKINOKSZTAŁTNE
Żarłacz śledziowy, lamna
Lamna nasus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Lamna nasus

Budowa zewnętrzna: Stosunkowo wysokie, silne, wrzecionowate ciało o stożkowatym, nieco zaokrąglonym pysku. Pięć długich (jednak nie sięgają do spodniej strony ciała) szczelin skrzelowych; wszystkie znajdują się przed płetwami piersiowymi. Zęby obydwu szczęk podobne pod względem wielkości i kształtu. Są wąskie, o gładkich krawędziach, z jednym ząbkiem u podstawy. Dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza ponad nasadą płetw piersiowych lub nieco za nią. Druga jest wielokrotnie mniejsza i znajduje się naprzeciwko odpowiadającej jej wielkością płetwy odbytowej. Tylna krawędź płetw piersiowych leży dokładnie pod pierwszą płetwą grzbietową. Z obydwu stron smukłego, długiego trzonu ogonowego znajduje się silny kil przechodzący na płetwę ogonową. W miejscu przejścia trzonu ogonowego w płetwę ogonową, z dolnej i górnej strony wyraźne nacięcie. Płetwa ogonowa półksiężycowata o większym, wyraźnie naciętym, górnym płacie. Grzbiet ciemnoszary do szaroniebieskiego. Strona brzuszna śnieżnobiała (u blisko spokrewnionej lamny pacyficznej - Lamna ditropis strona brzuszna biaława z ciemnymi plamami). Płetwy grzbietowe są ciemne, pierwsza zwykle jasno oblamowana. Płetwa odbytowa od białej do jasnoszarej. Maksymalna długość 3,5 m (ciężar 150 do 200 kg).

Lamna nasus - Żarłacz śledziowy, lamna
Rycina gatunku Lamna nasus


Występowanie: Południowy Pacyfik, północny i południowy Atlantyk. W północnym Atlantyku od Maroka, przez południową Islandię, po Morze Barentsa na północy; w kanale La Manche, Morzu Północnym, zachodnim rejonie Bałtyku, w Morzu Śródziemnym. Gatunek pelagiczny, trzymający się zwykle podpowierzchniowych warstw wody, zachodzący również do obszaru zimnych mórz (w odróżnieniu od większości pozostałych gatunków rekinów). Rzadko obserwowany na głębokości ponad 150 m. Prawdopodobnie miesiące zimowe spędza w południowych, cieplejszych rejonach mórz. Być może w tym okresie schodzi na większe głębokości.

Tryb życia: Szybki, wytrwały pływak, trzymający się zwykle w niewielkich (po kilka osobników) stadkach, w których poluje na stadne ryby, zapuszczając się w tym celu również na przybrzeżne wody. Samice osiągają dojrzałość płciową przy długości około 1 ,5 m. Często są ciężarne w ciągu całego roku. Są żyworodne; w jajowodzie samicy rozwijają się 1-2 (rzadziej 3) młode ryby, które przychodzą na świat wczesnym latem przy długości około 75 cm.

Odżywianie: Ryby i kałamarnice.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski