Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
REKINOKSZTAŁTNE
Żarłacz błękitny
Prionace glauca
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Prionace glauca

Budowa zewnętrzna: Smukłe, wyciągnięte ciało o długim spiczastym pysku. Skóra niemal gładka, pokryta jedynie malutkimi ząbkami. Owalne oczy z migawkową przesłoną. Pięć małych szczelin skrzelowych, z których ostatnia leży ponad płetwa piersiową. Brak tryskawek. Zęby duże, trójkątne, o pikowanych brzegach. Dwie płetwy grzbietowe; pierwsza jest znacznie większa od drugiej. Nasada pierwszej płetwy grzbietowej leży naprzeciwko przestrzeni pomiędzy płetwami piersiowymi i brzusznymi. Płetwy piersiowe długie i sierpowate. Trzon ogonowy długi, bocznie ścieśniony i pozbawiony kila (przeciwnie niż u żarłacza śledziowego), z poprzecznymi nacięciami w miejscu rozpoczynania się płetwy ogonowej. Jej górny płat, znacznie większy od płata dolnego, jest na tylnej krawędzi nacięty i skierowany skośnie ku górze. Grzbiet ciemnoniebieski, lśniący (po śmierci zwierzęcia blednie i staje się matowoszary). Boki jaśniejsze, strona brzuszna biała. Końce płetw piersiowych przyczernione. Długość przekracza nieco 4 m.

Prionace glauca - Żarłacz błękitny
Rycina gatunku Prionace glauca


Występowanie: We wszystkich tropikalnych i umiarkowanie ciepłych morzach kuli ziemskiej. W północnym Atlantyku od południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii do Senegalu; Azory, Madera, Wyspy Kanaryjskie, Jako letni gość pojawia się czasami w Morzu Północnym, w cieśninie Skagerrak i u środkowych wybrzeży Norwegii. Spotykany również w Morzu Śródziemnym.

Tryb życia: Rekin otwartego morza, aktywny głównie nocą. Często podejmuje dalekie wędrówki. Uważany jest za gatunek szczególnie agresywny; czasami atakuje nurkujących i kąpiących się ludzi. Samice uzyskują dojrzałość płciową przy długości 2.5 m; nie wiadomo, w jakiej porze roku dochodzi do parzenia się dorosłych osobników. Gatunek żyworodny. Młode odżywiane są w ciele matki za pośrednictwem rozwiniętego łożyska, którym dostarczane są z jej organizmu niezbędne dla ich rozwoju odżywcze związki. Zależnie od wielkości i wieku samicy rodzi ona latem od 5 do 63 młodych. W chwili narodzin mają one długość 50-60 cm.

Odżywianie: Stadne ryby (głównie makrele i śledzie), również dorsze, kolenie i kałamarnice.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski