Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 9 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
REKINOKSZTAŁTNE
Żarłacz szary, rekin szary
Galeorhinus galeus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Galeorhinus galeus

Budowa zewnętrzna: Smukłe, wyciągnięte ciało o długim, bardzo ostro kończącym się pysku. Owalne oczy z migawkową przesłoną w przednim kąciku. Pięć małych szczelin skrzelowych, ostatnia leży nad płetwą piersiową. Tryskawki wyraźnie rozwinię te. Zęby trójkątne, pochylone do przodu. Krawędź wewnętrzna gładka, zewnętrzna piłkowana. Dwie płetwy grzbietowe, przy czym pierwsza jest 2-3 razy większa od drugiej. Osadzona jest ona na wysokości środkowej części odcinka pomiędzy płetwami piersiowymi a brzusznymi (zwykle nieco bliżej płetw piersiowych). Druga płetwa grzbietowa rozpoczyna się na wysokości początku płetwy odbytowej. Płetwy piersiowe duże, spiczasto zakończone. Płetwa ogonowa sierpowata. Jej górny płat jest większy, skierowany ku górze i ma na tylnej krawędzi głębokie nacięcie. Grzbiet w jednolitej, szaroniebieskiej lub brązowoszarej tonacji, boki jaśniejsze. Strona brzuszna jasnoszara do białawej, perliście lśniąca. Samce osiągają maksymalnie długość 1,8 m (35 kg), natomiast samice 2,3 (około 70 kg).

Galeorhinus galeus - Żarłacz szary, rekin szary
Rycina gatunku Galeorhinus galeus


Występowanie: Wschodni Atlantyk, od południowej Norwegii i Szkocji do południowej Afryki (aż po Natal na wschodnim wybrzeżu); kanał La Manche, Morze Północne - tu lokalnie występuje w dużych ilościach wokół Helgolandu oraz w cieśninach Skagerrak i Kattegat. W okresie lata nieliczne osobniki pojawiają się w pobliżu Islandii i północnej Norwegii. Ryba ta występuje również w Morzu Śródziemnym. Przebywa zwykle nad kamienistym lub piaszczystym podłożem, na głębokości od 40 do 400 m.

Tryb życia: Gatunek dennego rekina, który rzadko tylko spotkać można w strefie otwartej wody i blisko jej powierzchni. W okresie letnim wędruje samotnie lub niewielkimi grupkami wzdłuż wybrzeża. Żyworodny (jajożyworodny). W północnych wodach młode (20-40 w jednym miocie) przychodzą na świat w miesiącach letnich. W chwili urodzenia mają długość ok. 40 cm.

Odżywianie: Głównie małe, denne ryby, a także żyjące na dnie zwierzęta bezkręgowe (robaki, stawonogi, mięczaki, jeżówce). Czasami poluje na swą zdobycz w strefie otwartej wody.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski