Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
REKINOKSZTAŁTNE
Koleń
Sqalus acanthias
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Sqalus acanthias

Budowa zewnętrzna: Silnie wyciągnięte, smukłe ciało o krótkim, spiczastym pysku. Oczy duże, owalne, bez migawkowej przesłony. Ma tryskawki. Szeroki otwór gębowy; obydwie szczęki wyposażone w jednakowe zęby jednowierzchołkowe, ustawione bardzo skośnie, o gładkich krawędziach. W szczęce górnej 24-28 zębów, a w dolnej jest ich 22-24. Pięć małych szczelin skrzelowych, położonych przed płetwami piersiowymi. Dwie płetwy grzbietowe, pierwsza większa od drugiej. Przed przednią krawędzią każdej z nich umieszczony jest silny, niższy od płetwy kolec (u samców nieco większy). Dwie szerokie płetwy piersiowe. Nasada płetw brzusznych położona bliżej drugiej płetwy grzbietowej. Brak płetwy odbytowej. Z obydwu stron trzonu ogonowego występuje długi kil. Na wierzchu trzonu ogonowego widoczne kaudalne zagłębienie. Płetwa ogonowa z silnie rozwiniętym, pozbawionym wcięć górnym płatem. Ubarwienie od jasno- do ciemnoszarego lub brązowawe. Boki jaśniejsze. Strona brzuszna biaława. Na grzbiecie i bokach znajdują się nieregularnie rozmieszczone białe plamy, znikające wraz ze starzeniem się ryby. Maksymalna długość 1,2 m; samce są mniejsze. Gatunkiem spokrewnionym jest koleń piaskowy - Squalus blainvillei. Pozbawiony jest on białych plam i ma dłuższy kolec przy drugiej płetwie grzbietowej.

Sqalus acanthias - Koleń
Rycina gatunku Sqalus acanthias


Występowanie: W północnym Atlantyku od południowej Grenlandii, Islandii i Wybrzeża Murmańskiego, po Maroko, Maderę i Wyspy Kanaryjskie. Również w Morzu Północnym, kanale La Manche (w Bałtyku jest rządkiem, przypadkowym gościem), Morzu Śródziemnym i Czarnym. Przebywa zwykle w rejonach o mulistym podłożu, preferując temperaturę wody od 6 do 15°C, zarówno w miejscach płytkich, jak i głębokich; maksymalnie do 95 m.

Tryb życia: Najczęściej występujący w północnym Atlantyku gatunek rekina, który w swych wędrówkach podchodzi również ku wybrzeżom. Duże stada tej ryby liczyć mogą nawet około 1000 osobników. Żyworodny (jajożyworodny). Samce uzyskują dojrzałość płciową przy długości 60-80 cm, a samice przy 75-90 cm. Wiosną i latem ciężarne samice (ciąża trwa od 18 do 22 miesięcy) ciągną w celu odbycia porodu w przybrzeżne wody. W jednym miocie rodzi się 4-8 młodych, mających długość od 22 do 33 cm. Ryba ta dożywa 20-24 lat.

Odżywianie: Ryby (śledzie, dorsze, morszczuki) oraz zwierzęta bezkręgowe.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski