Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
REKINOKSZTAŁTNE
Kolczak, kolczak czarny
Etmopterus spinax
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Etmopterus spinax

Budowa zewnętrzna: Silnie wyciągnięte, smukłe ciało o długim pysku; charakterystyczną cechą jest aksamitny wygląd skóry. Oczy duże, bez migawkowej przesłony. Tryskawki duże, nerkowatę, umieszczone skośnie powyżej oczu. Pięć szczelin skrzelowych przed płetwami piersiowymi. Zęby szczęki górnej (27-31) pięciowierzchołkowe (czasem wyjątkowo jcdnowierzchołkowe, proste i igłowate) z jednym dużym wierzchołkiem oraz z dwoma małymi z każdej strony podstawy. Zęby szczęki dolnej (36-40) z bardzo skośnie ustawionym trójkątnym wierzchołkiem; krawędzie gładkie. Dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza mniejsza od drugiej, a jej początek leży z tyłu nasady płetw piersiowych. Przed każdą płetwą grzbietową znajduje się mocny kolec - przy pierwszej mniejszy (sięga tylko do połowy wysokości płetwy), przy drugiej większy, sięgający do górnej krawędzi płetwy. Nasada drugiej płetwy grzbietowej bezpośrednio za nasadą płetw brzusznych. Płetwy piersiowe krótkie i czworokątne. Brak płetwy odbytowej. Duża, silna płetwa ogonowa. Wyraźna linia boczna. Ubarwienie czekoladowobrązowe do czarniawego, z mniej lub bardziej widocznym rysunkiem boków, wywołanym przechodzeniem na ich dolne partie intensywnie czarnego ubarwienia brzucha. Wnętrze jamy gębowej czarne. Na stronie brzusznej maleńkie, świetlne organy wydzielające intensywne zielone lub niebieskawe światło. Płetwa ogonowa u młodych osobników z wyraźną ciemną krawędzią. W Morzu Śródziemnym osiąga długość do 50 cm. w Atlantyku do 90 cm. Jest najmniejszym gatunkiem rekina w północnym Atlantyku.

Etmopterus spinax - Kolczak, kolczak czarny
Rycina gatunku Etmopterus spinax


Występowanie: Północny Atlantyk od Tromse (Norwegia) i Islandii po Senegal; Morze Śródziemne (w Adriatyku bardzo rzadko). Przebywa zwykle na głębokości od 200 do 500 m (maksymalnie do 2000 m). Na obszarach swego północnego występowania spotykany również w płytszych wodach (70-90 m). Spokrewniony gatunek Centroscyllium fobricii (północny Atlantyk na wschód od Islandii do Wysp Owczych, na głębokości od 250 do 1300 m) ma jednakowe, przeważnie trójwierzchołkowe (lub o większej liczbie wierzchołków) zęby w szczęce górnej i dolnej.

Tryb życia: Denny rekin, żyjący na dużych głębokościach. Nocą pojawia się czasami w górnych warstwach wody. Żyworodny (jajożyworodny). Młode o przeciętnej długości około 10 cm (15-20 w miocie), rodzą się w letnich miesiącach.

Odżywianie: Ryby, kałamarnice i krewetki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski