Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Piła, ryba piła
Pristis pristis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Pristis pristis

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, rekinowate ciało o spłaszczonej głowie i pysku wyciągniętym w formie długiego miecza (rostrum). Na jego bokach znajduje się 16-20 silnych, spiczastych zębów (blisko spokrewniona P. pertinatus ma ich po bokach rostrum 25-32). Oczy i bezpośrednio leżące za nimi tryskawki znajdują się na wierzchniej stronie głowy. Otwór gębowy i szczeliny skrzelowe umieszczone są na jej spodniej stronie. Szczęki wyposażone w małe zęby, które ułożone są w licznych rzędach niczym plaster miodu. Dwie prawie jednakowej wielkości płetwy grzbietowe. Pierwsza leży nad płetwami brzusznymi. Płetwy piersiowe są szerokie, w przedniej części zrośnięte z głową. Brak płetwy odbytowej. Z obydwu stron trzonu ogonowego widoczny jest fałd skóry. Mocna płetwa ogonowa pozbawiona jest dolnego płatu. U samców (u wszystkich piłowatych) tylne promienie płetw brzusznych przekształcone są w pałcczkowaty, przyczepne kopulacyjny organ służący do przytrzymywania i zapładniania samicy. Tak jak wszystkie piłowate, nie ma pęcherza pławncgo. Grzbiet brązowy. Strona brzuszna żółtoszara lub białoszara. Maksymalna długość 4,5 m.

Pristis pristis - Piła, ryba piła
Rycina gatunku Pristis pristis


Występowanie: Wschodni Atlantyk od Portugalii do Anglii. Zachodnia cześć Morza Śródziemnego (gatunek ten uważany jest tu za rzadki; przypuszcza się, że są to osobniki pochodzące z Atlantyku, stwierdzono ich obecność od Sycylii wzdłuż francuskiego i hiszpańskiego wybrzeża aż do Balearów).

Tryb życia: Ryba piła pływa tak samo jak rekiny. W przeciwieństwie do wszystkich innych ryb piłowatych, z wyjątkiem rochy (patrz niżej), pływa ona dzięki silnym uderzeniom na boki ogona i trzonu ogonowego. Za pomocą miecza uśmierca swoją zdobycz, może również odpędzać nim napastników. Żyworodna (jajożyworodna). U samicy o długości 4,5 m naliczono 23 embriony.

Odżywianie: Głównie ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski