Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Drętwa pstra
Torpedo marmorata
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Torpedo marmorata

Budowa zewnętrzna: Spłaszczone, prawie okrągłe ciało z wyraźnie oddzielonym, krótkim i silnym trzonem ogonowym. Skóra gładka (bez kolców). Oczy małe. Tryskawki z 6-8 małymi, skórnymi płatkami "frędzelkami", umieszczonymi na ich wewnętrznej krawędzi. Na stronie brzusznej znajduje się otwór gębowy oraz 5 szczelin skrzelowych. Na szczęce górnej jest 15-30 małych, ostrych zębów; podobne, w liczbie 13-28, znajdują się na szczęce dolnej. Dwie płetwy grzbietowe na trzonie ogona; pierwsza jest nieco większa. Szerokie i mięsiste płetwy piersiowe stanowią zewnętrzną krawędź krążkowatego tułowia. Płetwy brzuszne oddzielone, szerokie i zaokrąglone. Z obydwu stron trzonu ogonowego widoczny skórny fałd. Dobrze rozwinięta, trójkątna płetwa ogonowa o nieco lepiej wykształconym górnym płacie. Brak płetwy odbytowej. Z każdej strony kolistego ciała pomiędzy głową a płetwami piersiowymi umieszczone są prześwitujące przez skórę organy elektryczne. Linia boczna zredukowana. Ubarwienie bardzo zmienne; od jasno- do ciemnobrązowego, wyraźnie ciemno marmurkowane. Strona brzuszna biaława z ciemną obwódką. Maksymalna długość 60 cm.

Torpedo marmorata - Drętwa pstra
Rycina gatunku Torpedo marmorata


Występowanie: Wschodni Atlantyk od Zatoki Biskajskiej po południową Afrykę: na północ od Zatoki Biskajskiej u wybrzeży południowej Anglii i północnej Bretanii - znacznie rzadsza. W kanale La Manche i Morzu Północnym jest rzadkim, letnim gościem.

Tryb życia: Aktywny nocą samotnik. Dzień spędza częściowo zagrzebany w podłożu, tak że rozpoznać można tylko zarys ciała. Pokarm zdobywa porażając swą zdobycz prądem elektrycznym (napięcie od 45 do 220 wolt). Żyworodny (jajożyworodny). Ciąża trwa 7-10 miesięcy. Samica rodzi młode o długości około 5-8 cm i szerokości 6,5 cm. W Morzu Śródziemnym odbywa się to od września do października.

Odżywianie: Głównie stawonogi (kraby), mięczaki i małe denne ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski