Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
PŁASZCZKOKSZTAŁTNE
Drętwa pawik
Torpedo torpedo
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Torpedo torpedo

Budowa zewnętrzna: Spłaszczona, prawie okrągła tarcza ciała z wyraźnie oddzielonym, silnym i krótkim trzonem ogonowym; przednia krawędź lekko wklęsła lub prawic prosta. Skóra gładka. Małe oczy, duże tryskawki o prawie gładkich wewnętrznych brzegach u ryb dorosłych (o długości powyżej 30 cm), i o brzegach frędzelkowatych u młodych ryb. Mały, wygięty otwór gębowy i 5 szczelin skrzelowych na stronie brzusznej. W szczęce górnej 18-33, a w szczęce dolnej 15-26 zębów. Na trzonie ogonowym znajdują się dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza jest większa (półtora razy wyższa od długości swej podstawy). Szerokie, mięsiste płetwy brzuszne są oddzielone, szerokie i zaokrąglone. Długość trzona ogonowego odpowiada niemal długości tułowia. Płetwa ogonowa dobrze rozwinięta. Brak płetwy odbytowej. Na każdej stronie tułowia znajduje się duży organ elektryczny. Strona grzbietowa od jasno-do ciemnobrązowej, z niebieskimi, czarno lub żółto obwiedzionymi plamami. w liczbie 1-7 (zwykle 5). Strona brzuszna biaława z ciemną obwódką. Maksymalna długość 60 cm.

Torpedo torpedo - Drętwa pawik
Rycina gatunku Torpedo torpedo


Występowanie: Wschodni Atlantyk od południowych Biskajów po Angolę; Morze Śródziemne. Przebywa na piaszczystym i mulistym podłożu oraz wśród podwodnych łąk w płytkich, przybrzeżnych wodach do głębokości 50 m (czasami do 200 m). Blisko spokrewnionym gatunkiem jest drętwa brunatna - (Torpeda nobiliana). Żyje ona w Atlantyku (na wschód od Angoli do południowej Afryki) oraz w Morzu Śródziemnym na głębokości od 10 do 350 m. Maksymalnie osiąga długość 1,8 m i ciężar 70 kg. Charklerystyczne jest dla niej jednolite, ciemnobrązowe, ciemnozielone do ciemnoniebieskiego ubarwienie grzbietu; tryskawki gładkobrzegie, nerkowate, wielkości średnicy oka; pierwsza płetwa grzbietowa dwukrotnie wyższa od drugiej.

Tryb życia: Aktywny nocą samotnik, dzień spędza zagrzebany po oczy i tryskawki w podłożu. Żyworodny (jajo-żyworodny): czas rozwoju embrionów (3-21 w miocie zależnie od wielkości samicy) wynosi 5-6 miesięcy (od marca do września) i zależy od temperatury wody. Młode mają w chwili urodzenia długość 8 cm.

Odżywianie: Małe, denne ryby oraz stawonogi (kraby).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski